Това е базиликата, замислена да бъде "пример за православно строителство и иконопис, за дърворезба"
Автор: Десант
На свое заседание Светият синод е дал благословение новоосветеният храм „Св. св. Кирил и Методий” в Ловеч да се счита за катедрален храм на Ловчанска епархия, съобщават от Българската патриаршия.
Най-големият нов храм в България бе осветен на 30 април тази година в Третата неделя след Възкресение Христово - на св. жени-мироносици. Той се намира в самия център на престолния за Ловчанска епархия град Ловеч.
По думите на Ловчанския митрополит Гавриил новоосветеният катедрален храм е замислен да бъде "пример за православно строителство и иконопис, за дърворезба и пр.“ С величествената си архитектура храмът напомня на ловчанлии за мечтата на техните прадеди, които още преди сто години копнеели в новата част на Ловеч да се съгради голяма църква, която да удовлетвори потребността им от пълноценен православен духовен живот и просвета.
Катедралата "Св. св. Кирил и Методий" започва да се строи през 2005 г. с полагането на основен камък върху парцел от 3,5 декара на централния площад в Ловеч. В непосредствена близост се намират сградите на областната управа и кметството.
Самата катедрала заема 850 кв. м застроена площ и само в основния й строеж са вложени над 3 милиона лева. Тя представлява трикорабна базилика с три престола и е на две нива. Приземното ниво е посветено на празника Въведение Богородично, а горното ниво - на св. равноапостолни братя Кирил и Методий. Южният и северният престоли в горното ниво са посветени съответно на преп. Йоан Рилски Чудотворец и на св. Николай Мирликийски Чудотворец.
25-метровата катедрала има 4 купола - един централен, по един от северната и южната страна и един върху камбанарията. Храмът е построен за 12 години с помощта на много колективни и частни дарители.
Архитект на идейния проект е йеросхимонах Роман от манастира „Св. Дух“ в Оропос, Гърция, чийто игумен е съвременният духовен старец схиархимандрит Тимотей Сакас. Работният архитектурен проект е дело на арх. Цветана Ковачева.
Храмът впечатлява и със своето вътрешно благолепие - изящни полиелеи, изработени по поръчка в Украйна и Русия, удивителни стенописи, дело на известния български зограф Владимир Аврамов, дърворезбован иконостас - истинско произведение на изкуството, излязло изпод ръката на смолянски майстори, красива мраморна настилка.
Апостолският ред на иконостаса е удължен: от южната страна - с икони на български светии като св. княз Борис-Михаил Покръстител, св. патриарх Евтимий Търновски, св. мчца Злата Мъгленска, а от северната страна - с икони на светители на Православната църква. Храмът в долното си ниво е оборудван и с помещения, където ще бъдат разположени храмова библиотека, стая за неделно училище, кухня, стая за майки с деца и др.
Това бе най-мащабният духовен и архитектурен проект на Българската православна църква за периода 2001 – 2017 г.