Паметникът на Каварналиев ще е тест за отношението на Заев към България


Паметникът на Каварналиев ще е тест за отношението на Заев към България
26 Юни 2017, Понеделник


На 23 юни се навършиха 104 години от героичната гибел на полковник Константин Каварналиев край Дойран. Но не в онези битки през 1916-1918 г., а през 1913 г.

Автор: Божидар Димитров

Както е известно, през Междусъюзническата война на 16 юни България влиза във войната в началото й (16 юни 1913 г.) само с две от петте си армии – Втора и Четвърта. А те са атакувани от целите гръцка, сръбска и черногорска армии. Съотношението на силите е неравно на всички бойни полета.

Така е при Кукуш. Два български полка срещу шест гръцки дивизии. Полковете ни спечелват с люти сражения три дни, за да се изтегли мирното население на града. Но 15 български села и жителите им са изклани от гърците.

Гръцката войска (42 000 войници) тръгва към Дойранския проход. Оттам смята по долината на Вардар да се съедини със сръбската и черногорската армии, вече почнали да ядат солиден кютек при Калиманци и Летово от българските части.

Но българското командване няма резерви, те са далече на север. Затова „запушва” Дойран само с 3-та бригада на Трета балканска дивизия. Една бригада е два полка. Един полк – 1500 войници и офицери. Общо 3000 българи срещу 42000 паликарета.

В яростни четиридневни боеве полковник Каварналиев разказва играта на гърците и те обезкървени спират настъплението. Два града (Дойран и Валаидово) и 20 села са спасени от опожаряване и избиване на населението им.

В последните минути на боя Каварналиев е ранен. Смята се, че е лека рана. Но се оказва, че шрапнел е прерязал основна артерия в крака и полковника умира от кръвозагуба.

Погребан е на хълм на бойното поле. През 1916 г. друга една армейска легенда полковник  Борис Дрангов от Скопие, командир тогава на 9-ти пловдивски полк построява скромен войнишки паметник над гроба.


Паметникът, построен от Борис Дрангов, е взривен от сърбокомунистическите власти през 1966 г.

Когато дойде демокрацията и в Скопие и правителството й подписа през 1996 г. Женевската конвенция за водене на война, НИМ започна възстановяването на българските войнишки паметници в Македония, бе възстановен и този паметник. Но той стоя дълго време (2-3 години) в двора на НИМ.

Скопските власти не казваха нито да, нито не, въпреки че бяха разрешили възстановяването вече на десетина наши военни паметници (в Ново село, Мало Чичево, Бераци, Прилеп и др.). Извън официалните канали казваха, че няма никога да разрешат този паметник.

Полковникът Каварналиев бил висш офицер, символ на агресивната българска империалистическа външна политика. В 2009 г. паметникът бе подарен от НИМ на Шумен (полковникът е роден в този град).


Паметникът в Шумен

След случая Каймакчалан и изявлението на Груевски, че България има право да възстановява военните си паметници, ако спазва македонското законодателство НИМ отново изработи паметника и съгласно въпросното законодателство подаде молба за монтирането му на хълма между Дойран и Валандово.

Вече шести месец чакаме отговор. Сега молбата е при правителството Заев. Чакаме!


Изработен със средства на НИМ, новият паметник на полк. Каварналиев чака разрешение, за да бъде монтиран на лобното място на армейската ни легенда


В категории: Новини , История , Коментари , Войни за освобождение

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки