„Живях и мечтах“ е обобщил преживяното за едно столетие Димитър Герджиков в заглавието на своята книга с вълнуващи спомени
Автор: Диана Славчева
На пръсти се броят късметлиите, доживели 100 години, при това запазили своята жизненост и енергичност. На днешната дата – 7 септември, своя едновековен юбилей отпразнува в Бургас роденият почти заедно със залпа на „Аврора“ през 1917 г. Димитър Герджиков.
Когато е 28-годишен той заминава на фронта заедно със своята съпруга Иванка – също фронтовачка, и се сражава край Драва в състава на 24-ти пехотен черноморски полк. Той участва по време на Втората световна война в най-големите боеве, в които даваме многочислени жертви, но остава невредим.
От 6 до 21 март 1943 г. полкът воюва с германците, които са много по-подготвени и калени в бой от българите, но за 11 дни нашите успяват да накарат врага да отстъпи пълзешком назад.
Димитър Герджиков се ражда в село Черноморец, в макла схлупена къщичка, оградена отвсякъде с драки. Семейството му е изключително бедно и той едва 10-годишен се цани като чирак в една бръснарница на арменци в Бургас, намираща се на днешната улица „Фердинандова“. Помага и на млекарите, а през есентта се включва и в гроздобера...
Все пак успява да завърши мъжката гимназия в морския град. В края на 30-те години на миналия век постъпва на редовна военна служба. В армията активно се включва в художествената самодейност. Много обича да рецитира стихове и докато е с войсковата си част в Унгария, често декламира „Лудият“ на Шандор Петьофи, което се посреща с бурни аплодисменти от унгарците.В
Вече в мирно време изкарва школа и работи известно време в системата на народната милиция и водното строителство. Но най-голямата част от живота си посвещава на профсъюзна дейност. Бидейки представител на Централния съюз на работниците от химическата промишленост, бай Митко опознава всички химически предприятия в страната. Бил е и председател на ТКЗС-то в родния му Черноморец.
Животът си описва в книгата „Живях и мечтах“, която претърпява две издания и днес може да се намери само в читалищните библиотеки в Бургас.
Милото тържество по повод юбилея му започна с пускането на националния ни химн в негова чест. Столетникът получи много поздравителни адреси и подаръци. Областният управител на Бургас Вълчо Чолаков го удостои с наградата „Кан Тервел“, а със заповед на началника на Военното окръжие бе удостоен с юбилеен плакет „130 години Военно окръжие – Бургас“.
Юбилярът бе отличен с наградата "Кан Тервел" на Областна управа-Бургас