От няколко дни екип от магистри и докторанти по археология, предвождани от от доц. д-р Георги Нехризов, обхожда равнинната местност край село Малко градище в търсене на още следи от обитателите на района в древността.
Есенната експедиция е втората за тази година и е по проект на БАН, финансиран от правителството, като целта е да се попълни Археологическата карта на България. Ръководителят й - доц. д-р Георги Нехризов, от 10 години изучава близкото светилище Глухите камъни.
Равнинният район северно от планинския масив, на който е разположен култовият комплекс, обаче все още не е проучван. Задачата сега е да се изясни дали на територията на земеделските земи има наличие на древни обекти.
По време на досегашната си работа, екипът е регистрирал селища, разположени около реките, надгробни могили и светилища, които са на север от скалите, където са Глухите камъни.
Сред най-любопитните находки на археолозите е част от един от основните римски пътища, които пресичат България, известен като Друма.
Друга важна находка на експедицията е голямо селище, явяващо се част от селищната система около Глухите камъни. В него археолозите са се натъкнали на сграда, която вероятно в древността е била или храм или е имала представителна функция.
Макар и все още да не е проучено детайлно, по мнението на Нехризов, селището най-вероятно е функционирало поне 1500 години.