Токът от първата ни и единствена атомна централа тръгва преди 40 години. Затварят част от мощностите й заради мнение на „експерти”, които в Световния съвет на ядрените работници никой не познава
Точно преди 40 години - на 29 ноември 1977 г., АЕЦ „Козлодуй" е включен в енергийната мрежа на България. Това и до днес е единствената атомна централа в нашата страна и първата, построена в Югоизточна Европа. Тя е най-големият производител на електрическа енергия у нас и осигурява повече от една трета от националното годишно електропроизводство.
Началото на нейното създаване е поставено на 15 юли 1966 г. с подписването на спогодба за сътрудничество между България и тогавашния Съветски съюз. След подробен технико-икономически анализ е решено тя да бъде построена край козлодуйския бряг.
Основното оборудване е доставено от Съветския съюз, а отделни съоръжения – от тогавашните Германска демократична република, Чехословакия и Унгария. Първата копка е направена на 14 октомври 1969 г., през на следващата година през април започват изграждането на главния корпус на АЕЦ-а. В него са разположениреакторната зала, машинното отделение, вентилационният център и електрическите устройства на 440-мегаватовите блокове.
През юни 1972 г. от Съветския съюз пристига първият реактор, а на 20 ноември същата година той е спуснат в шахтата си.
Един след друг никнат нови блокове, като през 90-те години на ХХ век централата разполага с шест ядрени реактора с обща инсталирана мощност от 3760 MW – четири с мощност по 440 MW и два с мощност 1000 MW, осигуряващи около 46% от необходимата електроенергия на България.
След 1990 г. обаче постепенно се закриват първоначално 1 и 2 блок на централата, а впоследствие 3 и 4-ти. Нека припомним, че това става по време на предприсъединителните преговори на България за приемане в ЕС, водени от Миглена Кунева.
Президент на Франция по това време е Жак Ширак. Името му бе замесено тогава с лобирането на френски интереси при строителството на атомна централа в Румъния – една от големите причини да се оказва натиск за последвалото затваряне на българската АЕЦ „Козлодуй”.
Нека припомним какво написа преди време в „Десант" покойната днес журналистка Люба Манолова:
„През 2007 г. Ширак бе обвинен в злоупотреба със средства от времето на кметуването си във френската столица. В същото време, докато се водеха преговорите за присъединяване към ЕС, Кунева ревниво пазеше в тайна от българите условията, при които страната ни ще бъде приета за членка на Евросъюза.
Останалите български политици също криеха тези условия, докато в един момент стана ясно, че България се е „съгласила” да затвори АЕЦ „Козлодуй” като започне с първите четири блока.
Кой е бил питан за това Кунева да обещае затварянето на атомната централа и до днес не е ясно.
В същото време се проясни фактът, че никой от политиците ни не е спрял Кунева за съгласието по това условие... Никой от политиците ни не поиска преговорите, които води Кунева, да бъдат прозрачни, а не да се водят на тъмно!
Един вестник, наречен „Строго секретно”, обърна внимание на скандалния факт, че в случая със затварянето на АЕЦ „Козлодуй” Кунева и сие са в нарушение на Виенската конвенция, ратифицирана още в края на ХХ век!
Какво имам в предвид. В Част пета на този документ, назована „Недействителност, прекратяване и спиране на действието на договорите“, в чл. 49 е записано: „Ако държавата е подведена да сключи договор под влияние на измамно поведение на друга участвуваща в преговорите държава, тя може да се позовава на измамата като основание за недействителност на своето съгласие да се обвърже с договора“.
Точно този текст прави недействително сключеното от Кунева „съгласие” за затваряне на АЕЦ „Козлодуй”, тъй като един професор, председател на Световния съвет на ядрените работници, Андре Майсьо разкри, че България е отстъпила пред шантажа на еврокомисаря по разширяването и заместник на Барозу, Гюнтер Ферхойген, допускайки неизвестни технически експерти да дават мнение на ЕК за състоянието на нейната централа – „експерти”, които в Световния съвет на ядрените работници никой не познавал!
„В Световния съвет на ядрените работници членуват 1,4 млн. души от 26 държави в целия свят и всички са единодушни, че АЕЦ „Козлодуй“ е безопасна”, бе категоричен още през 2002 година Майсьо. Тогава той заяви, че всички доклади на Световната агенция за ядрена енергия категорично противоречат на заявеното от г-н Ферхойген!
Измамна позиция, шантаж, лъжлив цитат от Доклада, който представя „Козлодуй” като ненадеждна по отношение на сигурността – и въз основа на тези представени от Ферхойген данни – ЕК притиска България да затвори атомната си централа, като условие за влизане в Европейския съюз? От това по-голямо нарушение на член 49 от Виенската конвенция, здраве му кажи!
ЕС се позова на гласуването в българския парламент, като очевидно призна, че щом затварянето е направено по българска воля, то може да бъде променено по българска воля.
Някои политици днес трябва да говорят от затвора!
Любен Беров; Иван Костов и Надежда Михайлова; Симеон Сакскобургготски, Соломон Паси и Миглена Кунева. Това са лицата, на които страната ни дължи удоволствието да „хлътне“ с милиарди левове и да продължи да е на дъното по отношение на енергетиката!" - завършва коментара си Люба Манолова.
И след като благодарение на Мадам „Уес", както Кунева е известна в политическите среди, хлопнахме кепенците на част от реакторите на АЕЦ-а, и след като идеята за втора атомна край Белене претърпя фиаско, преди една петилетка - на 5 май 2012 г., Българският енергиен холдинг в качеството на принципал даде необходимото разрешение на площадката в Козлодуй да се пристъпи към проектиране, лицензиране, изграждане и въвеждане в експлоатация на нова ядрена мощност от най-ново поколение (генерация III или III+), с инсталирана електрическа мощност около 1200 МWе.