И какво е общото между него и църковния празник Сретение Господне
Автор: Десант
На 2 февруари Църквата празнува Сретение Господне. Това е един от четирите празника, посветени на Божията майка.
Сретение от славянски означава „среща“ и на него се чества четиридесетият ден от раждането на Христос и посрещането му от праведния Симеон. Оттук е останал и християнският обичай на 40-я ден от раждането майката да носи детето в църквата, където му се чете т.нар. „чиста молитва".
В народния календар този ден също е посветен на децата. За да бъдат предпазени те от болести се коли петел и затова се нарича Петльовден.
На обредната трапеза задължително се слага цял сварен петел или сготвен с булгур на яхния. Сервира се още зелник, който се прави от булгур и сирене, прясна питка, кравайчета и греяно вино, подправено с лютив червен и черен пипер.
В миналото на този ден нашите деди не докосвали нищо остро – нож, брадва, ножица, куки, не плетели и не работели. Вярвало се, че така децата няма да се родят с белези и ще бъдат здрави.
Младите момичета пък не излизали навън, защото се вярвало, че какъвто човек срещнат първи през този ден, с такъв характер ще бъде и бъдещият им съпруг.
По това какъв е денят се гадаело каква ще е годината. Ако времето е хубаво, такова ще е и през следващите 40 дни. Ако на този ден дадеш пари – цяла година ще даваш, ако вземаш – цяла година ще вземаш.
През 2010 г. в чест на този празник във варненското село Голица бе открит 80-сантиметровият монумент на петел, който и до днес остава единствен у нас. Символът на мъжките рожби е изваян от Йордан Кръстев, а камъните за постамента са донесени от близката река и са подредени лично от главния архитект на община Долни чифлик Живко Железов.