Парламентарна комисия ще изяснява дали Делян Пеевски е в конфликт на интереси


Парламентарна комисия ще изяснява дали Делян Пеевски е в конфликт на интереси
Снимка: Клуб 'Z'
16 Февруари 2018, Петък


Казусът възникна, след като в качеството си на медиен издател депутатът е и вносител на промени в медиен закон

Автор: Десант

Правната дирекция на парламента ще изпрати становище до комисията по конфликт на интереси към институцията дали депутатът от ДПС Делян Пеевски е в конфликт на интереси, след като в качеството си на медиен издател е и вносител на промени в медиен закон.

Това обясни пред Mediapool председателят на ресорната комисия Борис Ячев от "Обединени патриоти" в петък.

Както стана известно, Пеевски не е декларирал частен интерес при внасянето на законодателните промени, чиито съавтор е с още трима депутати.

Преди ден Борис Ячев е представил пред колегите си сигнала на партия "Да. България", в който се настоява да бъде извършена проверка по казуса. Формацията иска след приключването на проверката, ако има доказано нарушение, резултатите да бъдат изпратени в новата Комисия за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество след нейното конституиране.

Ячев уточни обаче, че само е представил сигнала, без депутатите в комисията да се занимават по същество с него. "Оказа се, че Пеевски е поискал становище от правната дирекция в парламента. Щом получим отговора, ще се занимавам и със сигнала за него. Те са пряко свързани", каза той пред Mediapool.

Неофициално от администрацията на парламента твърдят, че най-вероятно идната седмица ще са готови със становище, освен "ако не се наложи" да не са.

В ресорната комисия за конфликт на интереси обаче още миналата седмица бе възникнал казус. В момента е отменен старият закон за конфликт на интереси, а новият влезе в сила, но по него текат срокове. Един от тези срокове е за утвърждаване на образци на декларации, които публичните длъжности трябва да подават.

Новият антикорупцинен орган има време до 23 април да разработи образец на новите декларации за конфликт на интереси. Ако има формално нарушение на Пеевски, той може да се позове на този законодателен пропуск и да излезе чист от ситуацията.

За да се стигне изобщо до декларациите обаче, е важно да се разбере кой орган трябва да се произнесе по казуса. Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси (КПУКИ) вече не работи, тъй като тя се сля с новия мегаорган за борба с корупцията, условно наречен комисия "Антикорупция". "Антикорупция" обаче все още се конституира, в момента тече процесът по избор на председател, който пък след това трябва да предложи заместник и членове. Към момента функциите й се изпълняват временно от КОНПИ.

Според юристи няма никакъв проблем първо комисията за конфликт на интереси в НС да се занимае с Пеевски и законотворчеството му, а след това КОНПИ, която изпълнява ролята на новия орган.

И в стария, и в новия закон, третиращ темата с конфликта на интереси, присъства текстът: "Лице, заемащо публична длъжност, няма право да участва в подготовката, обсъждането, приемането, издаването или постановяването на актове, да изпълнява контролни или разследващи функции или да налага санкции в частен интерес."

Дефиницията за "частен интерес" пък е следната: "Частен е всеки интерес, който води до облага от материален или нематериален характер за лице, заемащо висша публична длъжност, или за свързани с него лица, включително всяко поето задължение."

В началото на февруари четирима депутати от ДПС, сред които и Пеевски, внесоха промени в Закона за задължителното депозиране на печатни и други произведения. Те предвиждат всички медии, а не само печатните както досега, да депозират пред Министерството на културата информация за това кои са собствениците им. Предвижда се да декларират и всички приходи извън рекламата и банковите заеми, т.е., финансиране от неправителствени организации, дарения и пр.

В мотивите се казва, че това "ще доведе до максимална прозрачност на медийния пазар в страната, както и до информираност на обществото относно редакционната политика на медиите, които се издържат по непазарен начин, и ще сведе до минимум възможностите за манипулиране на общественото мнение от медии, съществуващи не заради приходите си от дейността, а благодарение на безвъзмездно корпоративно или чуждестранно финансиране".

Законът "Пеевски" обаче не търси прозрачност по отношение на банково финансиране на медии (какъвто е случаят с медийната група на Пеевски, създадена с пари на фалиралата КТБ) или пък за медии, които не правят редовно дължимите осигурителни вноски към бюджета, както и за медиите, финансирани от правителството, от министерства и агенции.

В декларациите на Пеевски фигурира"Интръст" ООД, която е собственик на дружествата, издаващи
"Телеграф" и "Монитор".

Източникmediapool.bg


В категории: Новини , Политика

5
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
5
Prijatel na Bylgarija
17.02.2018 16:27:03
0
0
iohannis systo e korupcionen covek
4
Prijatel na Bylgarija
17.02.2018 16:24:30
0
0
vnimavayte na tezi 3 nacionalisticeski rumynski sajtove: pyrvite 2 sa i tvyrde antisemitski:
justițiarul.ro
ioncoja.ro
rgnpress.ro
pyrvijat e na agent na edin ot mnogoto rum. tajni sluzbi, tretijat e na grupa takiva hora, a vtorijat e na besen antisemit bg-fob, ungarofob i ukr-fob ot severna dobrudza, ezikovedce i amatjorski "istorik". trjabva da se znae ce vyv vsickite rum. tajni sluzbi ima hora koito sa slugi na korumpiranite pravitelstveni partii (najvece na PSD) koito sa vyv vojna sys slugite na nacista predsedatel iohannis
3
има и международни
17.02.2018 12:26:30
0
0
И защо досега Официалните власти... не си изготвиха Годишни Планове, Годишен План с точките, по които има да се работи, обсъждат? И се изнасе публично, да се запознават граждани, организации? Народното Събрание, примерно и най-вече.
(да го направят Двукамерно!)
В края на краищата, непрекъснато валят всякакви престъпности, фантасмагории, щокиращи, дразнещи и т.н новини, включително тяхното съчетаване... И за всичко - на всяко гърне магданозец!!! Нямам в годишната програма тези въпроси/теми... не ми губете времето! Ако има НС категория планирани, значи има и "Извънредни".... Какво е съотношението Шокиращи/Извънредни спрямо/към Планираните/Нормалната работа ??? Хората или работят, учат, трудят се...., или работят в Кризисен център! (там - сигурно са и подготвени, за каквото става въпрос в съответния кризисен център...граничари, ситеми сигурности...първа мед. помощ???....)
Или държавата си поема отговорностите и обявява Кризисно/Извънредно Положение!!!
Оправомощените си поемат Отговорноститие!!!!!! И после и на тях се търси Отговорност!!!

Ако не е кризисно положението - по всяка точка какво е направено, противодействало, подобрило?....
Вече сме на ниво военни стратегии... след всичките бюджети... никой не си върши работата!!!... Цялото медйно пространство ... управлението на информацията....е Стратегия Агресия от Лъжи, Противоречие и Хаос!!! Нерде Ямбол, нерде Стамбул...., плюс Пенкелери... ; и къде и за какво не е подадена информация, закони и т-н. примерно от мен? И кой е реагирал.... на елементарни сигнали?
А иначе предложението е много хубаво. Дали съдебни органи или НС са си свършили работата ? И ако не са си я свършили - има международни!!!
Предложенията за медиите, собственици от г-н Пеевски са много добри.
2
срещу Насилието
17.02.2018 08:30:46
0
0
И защо досега Официалните власти... не си изготвиха Годишни Планове с точките, по които има да се работи, обсъждат. И се изнасят публично.
В края на краищата, непрекъснато валят всякакви престъпности, фантасмагории, щокиращи, дразнещи и т.н новини, включително тяхното съчетаване... И за всичко - на всяко гърне магданозец!!! Нямам в годишната програма тези въпроси/теми... не ми губете времето! Ако има категория "Спешни/Извънредни".... каква част/дял са от Планираните??? Хората или работят, или работят в Кризисен център! Или се обявява, мобилизира Кризисно Положение и Оправомощените си поемат Отговорноститие!!!!!! И после и на тях се търси Отговорност!!! (ако не е кризисно положението - по всяка точка какво е направено, противодействало, подобрило....)вече сме на ниво военни стратегии... след като всичките бюджети... никой не си върши работата... или реагира на стратегия насилие, стратегия - агресия Хаос!!! нерде Ямбол, нерде Стамбул.... Пенкелери...
1
Приятел на България
17.02.2018 04:50:29
0
0
Има ли шансове Румъния да получи анти-българска помощ от Турция за повторна кражба на Южна Добруджа?

Моето мнение е че не. Турция няма нужда от Румъния, нито икономически, нито армейски, нито политически, нито дипломатически. Там има много турци, мюсюлмански цигани, татари и т.н. които, ако станат граждани на Румъния, тоест ако Румъния успэ отново да се сдобие с Южна Добруджа, ще бъдат принудени да се изселят в Турция, както е станало с почти всички мюсюлмани в Северна Добруджа след 1878 г. и с много от южнодобруджанските такива в периода 1913-1940 г. Румъния иска Южна Добруджа да стане румънска, поне езиково ако не и етническо, а не турско-татарска. За тази цел румънското правителство се опитва да използва румъно-езичните цигани там които са християни и не говорят цигански (разбира се, те не знаят и дума турски или татарски). Тези цигани обаче са в процес на доброволна българизация. Истински румънци в Южна Добруджа има само 100-200 души, другите са неистински румънци, тоест румъно-езичните цигани.
След 1878 г. поне до 1940 г. румънските власти са смятали мюсюлманите за инфериорни и неспособни да водят политика и не са успели да ги използват срещу местното българско население, освен в много редки случаи. Успех имаха румънските власти само при изгонването на мюсюлманите от Румъния. Така се обяснява защо понастоящем в Румъния има толкова малко турци и татари и мюсюлмански цигани. И сега те не са на особено уважение сред румънците. Има и спомени сред румънците за вековното турско иго над Влашко и Молдова, въпреки че тези княжества са имали автономия за разлика от България и други балкански държави. Турски език се смята за грозен и смешен от почти всички румънци.
Турция, като мюсйлманска велика сила иска да "си върна" всичките бивши нейни територии, тоест и Северна Добруджа и цялата Румъния и там отново да владэ Ислямът, така че тя представлява заплаха за Румъния а не възможност за анти-български съвместни действия.
Имам 2 предложения:
1. България да си върне българите още обитаващи Северна Добруджа (100-200 души) а Румъния да получи румънците от Южната (100-200 души) а и румъно-езичните цигани от Добричко и Силистренско за които претендира да ги смята за етнически румънци (те са поне 20 000 души).
В Румъния всичките цигани са считани за цигани, и от обикновените румънци и от румънското правителство, независимо дали са с майчин език цигански, турски, унгарски или румънски и са подложени на еднакво дискриминиране.
Каква нужда има Румъния от Южна Добруджа пълна с цигани, дори и румъно-говорящи? Няма, Румъния иска само територията, за нейните жители ще чака подходящ момент в бъдеще когато Великите Сили ще й позволят или да ги убие или да ги депортира другаде, както е станало през Втората Световна Война с депортирането на част от румънските цигани (включително и част от румъно-говорящите) в Приднестровието с разрешение на Германия. Нещо подобно не е изключено да се случи и в бъдеще, въпреки че понастоящем изглежда фантастично.
2. Да се направи паметник на турската армия и местните турски жители на Южна Добруджа в Добрич (поне там) които са оказали помощ през Първата Световна Война на българските войски да си върнат Южна Добруджа (а и Северната). Това ще бъде добър начин не за лоялизиране на българските граждани от турски етнически произход а за подиграване и с Румъния, и с Турция. Очевидно турците в България не са и никога няма да бъдат в състояние нито да станат лоялни граждани, нито да осъзнаят че имат голямо количество български гени и българска кръв.
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки