На 5 март се навършват 135 г. от рождението на славния ни военен пилот
Автор: Атанас Коев
На 5 март се навършват 135 г. от рождението на военния пилот Радул Милков – един от организаторите и командирите на военната ни авиация.
Бъдещият ас е роден на 5 март 1883 г. в Пловдив в семейство на свещеник. Първоначално учи в родния си град, а след това през 1906 г. завършва Военното училище в София, като е произведен в първо офицерско звание-подпоручик. Последователно служи в 36-ти пехотен козлодуйски полк и в 8-ма тунджанска пионерна дружина.
През 1912 г. Радул Милков заминава за Германия, където завършва шестмесечен курс за пилоти в Авиационното училеще в Берлин. След началото на Балканската война (1912-1913 г.) е един от организаторите и първите командири на Аеропланното отделение на Българската армия.
На 16 октомври 1912 г. поручик Милков заедно с поручик Продан Таракчиев извършва първия боен полет в историята на българската авиация, като тази дата се смята за начало на военното ни въздухоплаване. Полетът е с разузнавателна цел и е над турските позиции при гара Караагач, като е осъществен с френския самолет „Албатрос F-2“.
През Първата световна война (1914-1918 г.) пловдивският военен пилот е назначен за началник на Първо аеропланно отделение при Действащата армия на Струмския фронт. Впоследствие е повишен в чин майор и става началник на Аеропланната група на българската войска.
След края на световния конфликт през 1918 г. Радул Милков е уволнен от армията с чин подполковник. Той веднага се включва в обществено-политическия живот на страната, ставайки активен член на управляващия БЗНС на Александър Стамболийски.
По време на Деветоюнския преврат от 1923 г. той е арестуван от правителството на проф. Александър Цанеков и е затворен в сградата на Обществена безопасност. След като е подложен на разпити и мъчения се съгласява да сътрудничи на превратажиите.
По решение на Военната лига през 1924 г. на Милков е устроено „бягство“ в съседна Югославия и той е внедрен като агент в Задграничното представителство на Земеделския съюз, в което е назначен на отговорен пост, като секретар-касиер. По-късно след приключването на мисията му предава архива на това представителство на българските власти.
През 1939 г. пловдивският летец постъпва на работа в самолетната фабрика „Български Капрони“, намираща се в Казанлък, и започва да издава списание „Нашата авиация“, в което се разглеждат редица проблеми свързани с нашето въздухоплаване. След Деветосептеврийския преврат от 1944 г. е произведен от отечественофронтовската власт в чин полковник от ВВС на НРБ, а годината е 1948.
Полковник Радул Милков умира на 16 февруари 1962 г. в София, на 79-годишна възраст.
Днес на името на видния пловдивски летец е наименуван морският нос„Милков“ в Антарктида.