Вижте как още описва политическия и административен център на младото княжество България италианският пътешественик Вико Мантегаца
Автор: Десант
На 3 април преди 139 години София е обявена за столица на България. Решението е взето от Учредителното народно събрание, по предложение на проф. Марин Дринов.
Мотивът именно този град да стане политически и административен център на страната е, че той е отдалечен от турската граница и е средищно разположена в българските земи според тогавашното разбиране.
При обявяването си за столица градът е с население от 11 694 жители, има 3 306 къщи, 2 училища, 10 хана, 120 дюкяна.
Ето как описва София в времена италианският пътешественик Вико Мантегаца в книгата си „Два месеца в България (октомври и ноември 1886) - бележки на един очевидец", публикувана на български език през 1899 г.
„Влизането в столицата на младото българско княжество не може наистина да направи благоприятно впечатление на чужденеца. Градът, на пръв поглед, представлява горе-долу същия изглед, както Пирот; същите тесни, криви и непостлани улици, между прихлупени, мръснички къщурки, неподведени под една черта.
Едва като изминеш, за около четвърт час, тази част на София, която, разбира се, е вехтата част на града, ще ти се поразширят градите, когато излезеш, като из някоя пещера, на площада, дето е „конакът" и дето ще можеш вече да видиш по някоя права улица, някое двуетажно здание и фенери, наредени до нейде с известна правилност".
Гравюра с изглед от София през 1886 г.
По-нататък в пътеписите си Мантегаца уточнява, че на север от София, на пътя за Берковица, се виждат още „следите от старите стени на този град, който в римско време се е наричал Сердика, и е бил важно и многолюдно поселище. Константин Великий е казвал, преди да се премести във Византия: „Сердика е моят Рим".
После градът се преименувал София по името на една византийска принцеса, която въздигнала тука черкова „Св. София", преобърната сетне в джамия. От старата черкова сега са остали само развалини, от които обаче ясно личи важността на зданието".
Църквата „Света София“, гравюра от 1878 г.
Днес столицата на България е 15-ят по големина град в Европейския съюз, с население над 1 милион и 300 хиляди души, което съставлява близо 20% от населението на страната ни.