Космонавтите пък вдигат наздравици и преглъщат българска луканка, но само в... страниците на едно списание
Автор: Диана Славчева
Излитайки на борда на космическия кораб „Союз 33“, Георги Иванов направи България шестата нация в света, взела участие в пилотирането на космически полети. Нашият астронавт е и четвъртият покорител на Космоса, родом от социалистическа страна, след като във висините се издигат представители на Чехословакия, Полша и ГДР.
Основната цел на мисията, която той заедно с командира на полета – Николай Рукавишников, имат да изпълняват, е скачване със станцията „Салют-6“, чиито домакини към този момент са Владимир Ляхов и Валерий Рюмин. На нея се предвижда да бъдат изпълнени 28 научни експеримента.
Нещата обаче се объркват драматично – единият от от двигателите на съветския космически кораб отказва и скачването така и не се осъществява. На косъм виси и животът на двамата космонавти, но за щастие те успяват успешно да се приземят.
И сега, ако някой каже, че фалшивите новини са днешен патент, веднага да си вземе думите назад.
Полетът на Георги Иванов като че ли е запомнен не толкова с напрегнатата си развръзка, колкото с един превърнал се в легенда гаф – в навечерието на несъстоялото се скачване сп. „Български воин“ пуска специално 64-странично издание, посветено на първия съвместен съветско-български космически полет.
Сред очерците, посветени на семейството и живота на първият наш астронавт, намира място и подробен репортаж от... скачването на „Союз 33“ и орбиталния комплекс. Цитирани са сърдечните привети и разговори между членовете на двата екипажа, как са похапнали дружно българска луканка, вдигането на наздравици и т.н.
След като лъсва истината, че описаната близка среща така и не е осъществена, списанието е иззето от реповете и днес „фаталният“ брой не може да се намери никъде, дори и в Народната библиотека.
Но не само „Български воин“ допуска такава нелепа издънка. От Министерството на съобщенията пускат в обращение по повод полета извънредна поредица от пощенски марки, чийто художник е Стефан Кънчев. Изготвен е и специален блок, който изобразява космическият кораб „Съюз 33“ в орбита около земното кълбо.
Първата марка от поредицата, отпечатана с многоцветен дълбок печат, символизира момента на излитането на ракетата носител, другата – приземяването на капсулата с космонавтите, а третата... скачването на двата кораба!
Тиражът от по 210 хиляди всяка от тях е извъртян още преди провала на мисията.
Понастоящем в каталога с български пощенски марки, тази, на която са нарисувани „скачените“ уж космически апарати, е представена като „неосъщественото скачване на космическия кораб „Союз 33” с орбиталната станция „Салют 6”.
Но гафът си е факт – че кой ще тръгне да запечатва паметни моменти, които така и не са се състояли?!