Успешното провеждане на Дравската операция проваля настъпателните планове на Вермахта и допринася и за бойния престиж на българската армия
Автор: Янко Крумов
Клубът за военно-исторически реконструкции "Братя по оръжие" за втора поредна година организира възстановка на събитията по време на Дравската епопея от 6 март 1945 г.
И този път инициативата е под егидата и с подкрепата на Министерство на Отбраната - Дирекция "Социална политика", и със съдействието на Столична Община - Район Нови Искър.
Историческата реконструкция на епичните боеве ще се проведе на 28 април от 12,00 ч. в района на водоема, намиращ се непосредствено до село Негован, район Нови Искър, София.
Мястото е на 200 метра югозападно от селото (по-малкия от двата водоема-наричан от местните хора "Санчо Панса"), ще има обозначения и определени места за паркиране.
„На реконструкцията са поканени ветерани от войната, официални лица, ученици, а всички желаещи са добре дошли! Заповядайте на поредната среща на миналото с бъдещето!“ - призовават организаторите.
Дравска епопея е отбранителна операция на българската армия по време на участието на страната ни във Втората световна война срещу войски на Третия райх, настъпващи в района на Нагятад-Хересне в опит да създадат предмостие на северния бряг на река Драва.
На Първа българска армия с командващ ген.лейтенант Владимир Стойчев е поставена задача за упорита отбрана по северния бряг на р. Драва.
В процеса на подготовката със заповед на командващия армията на 17 февруари 1945 г. са формирани два корпуса - 3-ти и 4-ти корпуси. За тяхното управление от България са изпратени два напълно окомплектовани с офицерски състав корпусни щаба.
Трети корпус с командващ ген. лейтенант Тодор Тошев заема позиции на западния участък, граничещ на север с разграничителната линия на Първа българска армия със съседната от север 57-а съветска армия от III-ти украински фронт - Кадаркут-Надкорпад-Йотвьошкони; на юг-река Драва; на запад-каналът Риняпатак и на изток разграничителната линия с Четвърти корпус на Първа българска армия.
Четвърти корпус, командван от ген. лейтенант Стоян Трендафилов заема позиции за отбрана на южния, т.нар. дравски участък с югоизточна разграничителна линия с 3-та югославска армия Мадярбой (днес Бой)-Беременд-Торянц, на юг и югозапад северния бряг на р. Драва, на северозапад разграничителната линия с Трети корпус Сигетвар-Даран-Барч.
Успешното провеждане на Дравската операция проваля настъпателните планове на Вермахта, спомага за създаване на условия за настъпателната Виенска операция на Червената армия и по този начин ускорява края на войната. Победата при Драва допринася и за бойния престиж на българската армия.
Загубите на българската армия наброяват 1614 убити, а ранените са около 2500.
Следващите кадри са от историческата реконструкция на епичните боеве, проведена миналата година: