Тези и други аномалии съпътстват климата още отпреди стотина години
Автор: Диана Славчева
Оревахме орталъка тази година, че нито зимата ни бе като зима, нито пролетта като пролет. Отделно, цели легиони еколози тръбят как климатът се променя заради глобалното затопляне и стягат редиците си за поход срещу всякакви вредни производства, аерозоли и въглеродни емисии...
Падне ли пък малко по-обилен дъжд, почваме да се тюхкаме какви невиждани наводнения ни давят и започват да ни се привиждат библейски потопи.
Всъщност аномалии във времето е имало и ще има. Но каквото е било, отдавна е забравено. Припомнят ни го единствено новините от пожълтелите страници на старите вестници.
Така например, установяваме от публикация в бр. 92 на в. „Казанлъшка искра“, че на 5 май 1928 г. показанията на барометъра буквално са се сгромолясали от нормалните 730 на 715. И това докарва над Розовата долина зловеща буря и дъждове. Страховитата вихрушка, разразила се в нощта на 7 срещу 8 май, изпочупва много дървета и докарва изнурено безсъние на сума ти граждани и селяни, които от ужас остават да бодърстват до зори.
На 12 май от 6 до 6 ч. следобед пък се излива страховит пороен дъжд от 76,4 литра на квадратен метър. По улиците потичат реки. Множество къщи и изби, особено в Долната и Новенската махали на Казанлък, се изпълват с вода, а дворовете се превръщат в блата.
Старата газета свидетелства, че след небивалото бедствие войници и градски служители са помагали на гражданите на изхвърлят водата от къщите и мазетата си.
Не стига туй, ами пороят се придружава от силни гръмотевици и светкавици. Две от по-силните „тресвания“ се стоварват върху църквата „Света Богородица“ и един частен дом, но, за щастие, се разминава без жертви и разрушения, а само с обгаряния и „зашеметяване“ на една жена с детенце.
Ровейки се из старата преса, попадаме и на дописка от 1 август 1939 г. на в. „Вечерна бургаска поща“, която пък съобщава за друго чудо невиждано. Тогава, преди почти 80 години, над Бургас в южна посока прелита огромно щъркелово ято.
„Обикновено щъркелите бягат на юг в началото на септемврий“ - отбелязва редакционната бележка по случая.
Същата тази 1939 г. очевидно е била пълна с много метеорологични куриози. Защото същият този вестник в края на септември излиза със сензационната информация, че „поради продължителното хубаво време, в лозята край Бургас, в м. Мерджемека (близо до Камено, б.а.) дюлите, макар и още с плод, са цъфнали отново. Цъфтят и сливите”...
Минават години, и в средата на първия месец на 1960 г. в Европа са отчетени небивали студове. За това съобщава на 15 януари преди близо 60 години в. „Черноморски фронт”: „На Лазурния бряг чак до Корсика върху цветущите мимози е паднал сняг... В северната част, по-специално в района на Сан Кантен, корабоплаването по канала става само с помощта на ледоразбивач. В Англия дебелината на снега надминава 60 см.”
Е, все още ли вярвате на глобалните промени в климата, за които в последните години постоянно алармират разни НПО-та, фондации и грийнписи?! То е ясно, че цялата тази врява е, за да изкрънкат пари да спасяват планетата. Чудно е как има кой да им се връзва...