Руският капитан, оглавил русофилските диверсии в Бургаския край загива в горите на Странджа планина
Историкът Владимир Анигностов ще представи в бургаския исторически музей на 11 май драматичните събития след абдикацията на княз Александър I от българския престол (26 Август 1886 г.), когато за Княжество България настъпва периодът, наречен от съвременниците „смутното време“.
Лекцията му на тема: „130 години от русофилските диверсии в Бургаския край. Бунтът на Набоков“ е част от образователната програма на РИМ-Бургас „Опознай Бургас и Бургаския край“.
В онези далечни вече времена назначеният Регентски съвет управлява в условията на заплаха от руска окупация, а Великите сили заемат изчаквателна позиция. Руски военни кораби акостират на българските пристанища, а регентите, начело със Стефан Стамболов, обмислят крайни мерки за защитата на страната.
В Южна България, в Перущица, Бургас и Сливен се случват въоръжени акции, организирани от офицери русофили. Те не се подкрепят от населението и завършват неуспешно.
Водач на бунта в Бургас е руският капитан Николай Набоков. На 22 октомври 1886 г. той, заедно с
проруските офицери извършват арести на привърженици на регентството в гарнизона и града.
Бунтът скоро е потушен след като пристигат подкрепления от Айтос. Една година по-късно, Набоков организира втора диверсия. Дебаркира на българска територия - южно от Бургас, начело на чета привърженици и наемници, снаряжени от руското правителство.
В горите на Странджа отрядът му е атакуван от български военни части и след кратко сражение е разбит. Там загива и капитан Николай Набоков. Така, Княжество България, със свои собствени сили, успява да неутрализира заплахата от масови междуособици и възможната окупация от чужди военни сили.