Епиграфският паметник бележи поврат в досегашната научна хипотеза за началото на строежа на римските терми в Акве калиде
Автор: Десант
Посетителите на музея в ТК „Акве Калиде“ през месец ноември ще бъдат сред първите, които могат да видят епиграфския паметник от времето на римския император Нерон. Досега той не е бил показван пред публика, тъй като доскоро е бил в период на проучване, съобщават от Регионален исторически музей-Бургас, с чието партньорство е осъществена експозицията в туристическия комплекс край Бургаските минерални бани.
Намереният надпис от времето на император Нерон бележи поврат в досегашната научна хипотеза за началото на строежа на римските терми в Акве калиде. Доскоро се предполагаше, че термалният комплекс е изграден от император Траян през II в. след Хр, тъй като останалите римски бани в региона са построени по това време.
След откриването и разчитането на надписа върху открития през миналата година камък с надпис на Нерон за построяване на баня обаче, долната хронологическа граница на римски обекти в Акве калиде се променя в началото на втората половина на I в.
Според Н. Шаранков началото на Акве калиде се датира между 60 и 68 г. от I в. Проучвателят допуска, че е възможно банята да е изградена около 61 г., когато Нерон строи пътища и пътни станции в провинция Тракия.
Археологическите проучвания, ръководени от археолог доц. Димчо Момчилов, попаднаха на още няколко структури към средата на I в. Между тях е мраморен басейн. Разкрити са 5 стъпала от източния му край, които се намират точно пред входа на Банята на Сюлейман – днешен музей. По-голямата час от това съоръжение остава под основите на турската баня.