Това е Игор Болгарин, който обаче у нас е почти неизвестен
Автор: Дина Харизанова
Преди Холивуд да превземе българския син и бял екран, в милата ни родина се прожектираха и излъчваха основно съветски филми. Няма да си кривим душата, че много от тях бяха вълнуващи и създадени с високо кинематографично майсторство.
Оказва се, че сценарист на някои от най-запомнящите се киноленти е един българин, което е видно и от фамилията му – Игор Болгарин, който обаче у нас е почти неизвестен.
Той се ражда на 28 юни 1929 г. в селцето Донузлав в тогавашната Кримска АССР в семейството на агронома Яков Андреевич и учителката Станислава (Стефания) Ивановна. Фамилията им е Болгарини. Според преданията, нейни родоначалници са българи овощари, преселили се в Украйна по покана лично на Екатерина II.
Бащата Яков живял и работил в село Великая Лепетиха в Херсонска област, като в Донузлав се озовава в командировка заедно с бременната си съпруга. Жена му, чиято моминска фамилия е Ковалска, била полякина. Нейните предци участвали във въстанието от 1784 г., заради което били изселени в Украйна. Тя заболява тежко и умира в началото на 1942 г.
П времето на Великата отечествена война Яков заминава на фронта. Игор тогава е дванадесетгодшен. Немците го вкарват в един ешелон, с който изгонват местната младеж в Германия. Известно време той работи там като ратай на заможните немски селяни, но след това му помагат да избяга. После живее в дом за деца в Запорожието, докато най-накрая родствениците му не го намират. От декември 1943 г. до 1945 г. служи в батальон за аедродрумно обслужване, след което е пратен на обучение в спецшколата на ВВС. Именно от там го забира баща му.
Пред 1949 г. успява да завърши средното си образование и заминава за Москва, където през 1954 г. с дипломира в сценарния факултет на МГИКа и веднага започва работа в „Центранаучфилм“, а от 1956 г. работи в различни руски и украински киностидия, сред които е и „А. Довженко“.
Междувременно се подвизава и като щатен литературен сътрудник на в. „Колсомольская правда“
От 1974 г. започва да преподава в катедрата за кинофотомайсторство при Московския институт по култура, като през 1979 г. става доцент, а от 2002 г. е член на Националната академия за кинематографическо ицкуство и науки на Русия.
За периода 1956 – 2006 г. той създава общо 34 филма. Сред най-известните му работи са сценарият на приключенската многосерийна киносага „Адютант на негоно превъзходителство (1969); „Изпитателен срок“ (1969); „Дерсу Узала“ (1961); „Над нас е Южният кръст“ (1965), на койго е и режисьор; на цикъла от филми „Дума за Ковпак“ и др. Повечето от сценариите си пише съвместно с Виктор Смирнов.
Афишът за филма "Дерсу Узала", който печели Златен вълк на кинофестивала в Букурещ
Игор Болгарин е заслужил деятел на изкуството на Украинската ССР (1978); лауреат на Ломоносовска награда (1961), лауреат на Държавната награда на РСФСР на името на братя Василеви (1971), носител на златен медал „А. Довженко“ (1979), Орден на дружбата, почетен знак и много други отличия.
Освен като киносценарист, режисьор и педагог, той е известен и като талантлив писател. Нека се гордеем и ние с този мъж, в чиито жили тече и българска кръв, макар че не е роден в България и не носи българско гражданство.