Собствениците на имота, където под стара джанка бе намерено съкровище, са променили намеренията си
Автор: Десант
Прекратено е археологическото проучване в центъра на Мездра, тъй като собствениците на имота, където се извършват те, са променили намеренията си, като успоредно с това са предявили и нови претенции към намереното в него съкровище. И тъй като разкопките се правят с тяхното разрешение, така засега всички по-нататъшни действия на обекта са стопирани.
Припомняме, че при спасителните разкопки в центъра на Мездра, започнали в началото на миналата седмица, бяха открити основите на голяма сграда от римската епоха, вероятно със стопанско предназначение.
Преди два месеца в корените на стара джанка на територията на въпросния имот бе открита колективна монетна находка от римския императорски период. Сребърните монети от съкровището бяха датирани от средата на I до средата на III век. Целта на провежданите там археологически проучвания бе да се намерят повече данни както за селището, за което се знае че е съществувало като прилежащо към цитаделата в местността "Калето" край Мездра, така и за причините, довели до закопаването на монетите.
По думите на ръководителя на разкопките доц. д-р Нарцис Торбов, цитиран от БТА, намерената керамика и бронзови монети датират сградата към IV век. Той допълва, че при разкопките са открити следи от голям пожар, който е предизвикан от нападение на селището, след което то вече е прекратило своето съществуване. Това потвърждава първоначалната хипотеза на археолозите, че съкровището е заровено заради започналите готски нашествия по нашите земи, които тогава са били част от Римската империя.
Преди време директорът на врачанския исторически музей Георги Ганецовски алармира, че най-малко 800 монети липсват от изключително ценното съкровище. В полицията бе образувано досъдебно производство и ченгетата се опитват да стигнат до тези, които са грабили с шепи сребърните монети, но Ганецовски призовава те да ги предадат доброволно като им обещава, че ще получат парична премия.
Тъй като съкровището не е предадено в музея в неговата цялост, все още не е ясно как ще бъдат обезщетени и сестрите Петя и Нели Кръстеви, в чийто имот при изкореняването на 70-годишното дърво бе открито керамичното гърне с римските пари. Двете предали в музея 187 монети, но от снимка, направена веднага след ваденето на находката ясно се вижда, че денарите и антонианите в него са били пет-шест пъти повече, смятат археолозите. А това означава, че монетите са били повече от 1000.