Авторът на „Другото име на свободата" е категоричен, че Дяконът не е обикновен човек, а една феноменална фигура от българския пантеон
Автор: Десант
„Цялата биография на Левски трябва да се преразгледа" - това заяви проф. Пламен Павлов на среща в Бургас, на която през пълната зала в Морското казино бе представена най-новата му книга, посветена на живота и дейността на Апостола на свободата.
В изданието, озаглавено „Другото име на свободата", той не се спира само на историческите събития, свързани с житието и битието на Дякона, а е отделил много страници, за да разкрие човешкия образ на най-големия ни национален герой и неговата всестранно надарена личност.
Авторът е категоричен, че Левски не е обикновен човек, а една феноменална фигура от българския пантеон. Затова се спира и на неговите качества не само като воин и революционер, като военен стратег и организатор, но и като талантлив публицист и творческа натура, надарена с множество дарби - да пее, рисува, стихоплетства...
Проф. Пламен Павлов е категоричен, че през целия си живот Васил Левски остава монах, като води живот на аскет, бидейки скромен, предано вярващ и свенлив, въпреки авторитарното си понякога държание, когато обстоятелствата са изисквали да е строг и взискателен.
По отношение на въпроса за канонизирането на дякон Игнатий, проф. Павлов е на мнение, че няма пречки Църквата да го обяви за светец, за какъвто народът отдавна го смята.
„От години едва ли не е норма да се говори как Левски не трябва повече да е „икона", а да бъде възприеман от гледна точка на човешките му достойнства и слабости. Витиеватите конструкции на тема „човекът Левски", напъните за неговата „демитологизация", изрази от рода на „необикновен със своята обикновеност" (или обратното?) не ни помагат особено да вникнем в същността на феномена Левски. И се надяваме, че читателят на тази книга ще проумее истината - този „един син" на България, ако цитираме Ботев, надхвърля представите ни за обикновен човек. Такава е истината за истинския Левски, за истинския човек" - обобщава с няколко думи съдържанието на „Другото име на свободата" нейният именит автор.