Събитието се е случило в края на миналата година, но НАСА съобщава за него едва сега
Автор: Десант
По данни на НАСА, на 18 декември 2018 г. в атмосферата на Земята се е взривило космическо тяло - астероид или осколки от комета, с диаметър около 10 метра. Взривът му е бил вторият по мощност за последните 30 години и най-значим след Челябинския метеорит, паднал в Русия преди 6 години.
До момента това явление е останало незабелязано, тъй като се е случило далеч от населени места над Берингово море край пуския полуостров Камчатка. При взрива на космическото тяло се е отделила енергия, 10 пъти по-мощна от взрива на бомбата над Хирошима.
Офицерът по планетарна безопасност в НАСА Линдли Джонсън съобщи за Би Би Си Нюз, че според статистиката, събития от подобен мащаб се случват 2-3 пъти на столетие.
Известно е, че на 18 януали по обяд местно време космическо тяло е преминало през атмосферата със скорост 32 км/ч и се е взривило на височина от 25,6 км над повърхността на Земята. Енергията на взрива е била приблизително 173 килотона в тротилов еквивалент.
То бил засечен от спътниците на системата за предупреждение за ракетно нападение на ВВС на САЩ, които уведомили НАСА.
По думите на учените, метеоритът се взривил в район, разположен недалеч от маршрутите на търговските самолети, кръстосващи между Северна Америка и Азия. Затова изследователите се свързали с авиокомпаниите, за да разберат зали е имало някакви съобщения за наблюдаване на това събитие.
Отбелязва се, че случилото се над Берингово море подчертава необходимостта от усилване на мониторинга върху космическите заплахи. Една по-надеждна мрежа трябва да включва не саво наземните телескопи, но и космически обсерватории.
Споменава се за плана за изстрелването на инфрачервения телескоп NeoCam, който ще бъде разположен във вътрешната точка на Лагранж L1 на системата Слънце-Земя, където той трябва да открива и характеризира потенциално опасните астореоиди с размер над 140 метра.