Наличието на дегенеративни изменения е напълно разбираемо, с оглед на тежкото ежедневие, което са имали като войници
Автор: Диана Славчева
Изследванията на антрополозите разкриват, че жителите на римската колония Деултум, създадена край днешното село Дебелт до Бургас от ветераните на VIII Августов легион, са страдали най-вече от шипове, проказа и сифилис.
Това са били и най-често срещаните болести в края на I в. и началото II в.
Красимира Костова, директор на Исторически музей – Средец, уточнява, че още първите ветерани, заселени в колонията, са имали костни изменения. Тя е категорична, че наличието на дегенеративни изменения е напълно разбираемо, с оглед на тежкото ежедневие, което са имали като легионери.
Сифилисът пък доста често се е срещал в древността. Някои учени обаче смятат, че в античния свят се е причинявал от друг щам на спирохети, дошъл в Европа от Африка, при което болестта не се е предавала по полов път.
Сигурно е обаче, че като венерическа болест масово се разпространява на Стария континент през ХV в., предизвиквайки повсеместно епидемии.
Както вече „Десант“ съобщи, на Еньовден в музея в Националния археологически резерват „Деултум-Дебелт“ ще бъде открита изложбата „Болести и лечение през вековете“, в която са експонирани намерени при археологически разкопки човешки кости на хора от Античността и Средновековието, върху които ясно личат пораженията, оставени от различни заболявания.