Това е бил огромен град, възникнал през първи век като лагер на римска кохорта
Автор: Десант
Eкип от археолози, воден от доц. д-р Здравко Димитров от Националния археологически институт при БАН, ще търси останките на античния град Бонония сред жилищни блокове във Видин, съобщиха от РИМ в града.
За първи път културното министерство финансира разкопките с 10 000 лв. Подкрепата дава възможност за по-дълбоки проучвания, досегашните са имали само спасителен характер. С помощта на общината бе разкрита кула №8 – най-голямата по дунавския бряг, което говори, че Бонония е била сериозно укрепена крепост.
Стената и е широка 4 м, такава има само в крепостта „Феликс Ромулиана“ , която се намира край близкия сръбски град Зайчар, издигната от император Галерий.
Кулата е открита през 1988 година при строителство на жилищен блок. Изграждането било спряно и така кулата останала запазена. Но не е била проучана изцяло. Средствата не са много, но общината отново ще помогне с работници, ще търсим и доброволци, сподели археологът Ваня Ставрева. Освен кулата, археолозите ще проучват и стената до нея, както и западната порта. Разкопките започват на 15 септември.
От досегашните разкрития става ясно, че Бонония е бил огромен град, възникнал през първи век като лагер на римска кохорта. Към края на трети и началото на четвърти век Бонония е значително селище на новообразуваната провинция Крайбрежна Дакия. Античната Бонония е просъществувала до 586-та година, когато била превзета от аварите и опустошена.
Общината е решила да превърне римския град в туристически маршрут. Той ще бъде експониран за разглеждане след приключването на проучванията.
Отново с финансиране от културното министерство ще продължат разкопките в големия античен град Рациария и в некропола от бронзовата епоха при село Балей, допълват от музея.