Светите изображения са със сребърно позлатени обкови, украсени с релефи и перли, а сцените върху християнския символ са изработени от чимширово дърво
Автор: Стамен Пепелишев
Продължава да е жива традицията на дарителството на църкви и манастири в България. Добър пример за ревността по Бога са и подарените наскоро на Бачковския манастир „Успение Богородично" богослужебни принадлежности, а именно икони и дърворезбен напрестолен кръст.
Иконите са работа на арт студио „Димчевски” и са наистина поразителни като изработка. Изключително задълбочено е тълкуването на образите на Господа Бога наш Иисус Христос и Пречистата му майка Св. Богородица.
Цветовата разработка на одеждите впечатлява с постигнатата дълбочина и ефирност.
Всички икони, пет на брой, са в сребърно позлатени обкови, украсени с релефи и перли.
Двете големи икони (127х87см) ще бъдат поставени в специални проскинетарии в притвора на съборния храм на манастира, двете по-малки (48х43см) на аналоите също в нартекса, а последната, на Христос Вседържител (88х73см), ще бъде поставена в олтара.
Дърворезбеният напрестолен кръст, също подарен на обителта, е работа на резбаря Пламен Динков от София.
Година и половина е отнело на майстора да направи украсения с миниатюрна дърворезба християнски символ. Той е изпълнен в традициите на българската възрожденска дърворезба, от чимширово дърво - самите сцени, а от орех - стойката и обрамчващата част.
Кръстът и с размери 85х43см, изрязани са сцените: Неверието на Тома, Кръщение Христово, Вход Господен в Иерусалим, Разпятие Христово (в средата), Оплакване, Жените мироносци при Гроба Господен, Сретение, Рождество, Благовещение, в четирите края са образите на евангелистите, а в основата св. Богородица с предстоящи архангели. Дърворезбата е особено детайлизирана, а образите излъчват благочестие и психологическа дълбочина, съответстващи на представените събития от живота на Иисус Христос.
Кръстът ще служи като напрестолен такъв в светия олтар на храма.