Любопитна изложба представя елементи от военната екипировка на ветераните от VIII Августов легион, основали римската колония Деултум
Автор: Диана Славчева
Акве калиде е място с хилядолетна история, в което свои следи са оставили редица древни цивилизации и народи – траки, гърци, прабългари, римляни, готи, османци. Със съдействието на Общинския исторически музей в Средец в тукашния туристически комплекс е представена гостуваща изложба с любопитни експонати, намерени сред руините на близката римска колония Деултум, основана от ветераните на VIII Августов легион.
И двата обекта са свързани с минералните води, и в Акве калиде и в Деултум са функционирали минерални бани и това дава основание на музея в Средец и туристическия комплекс в бургаския квартал Ветрен да поставят началото на различни съвместни инициативи. Първата от тях е именно гостуваща изложба с артефакти от военната екипировка на деултумските римски ветерани.
В експозицията „Деултум - малкият Рим в Тракия" може да се видят балсамарии - съдове за благовонни масла, използвани за поддържане на личната хигиена на някогашните воини, оболи - бронзови монети, с които, според старите вярвания, покойникът трябвало да плати на лодкаря Харон, за да предеве душата му през рекаата Стикс към отвъдния свят; дървен меч и различни погребални дарове.
Любопитен артефакт е малка стъкленица за събиране на сълзите на оплаквачите при погребението на римския воин.
Те са открити от археолозите в римския некропол на колонията Деултум, локализиран през 2013 г. в землището на днешното село Дебелт край Бургас.
Ветераните са били полагани в гробовете с част от въоръжението си или от военния инвентар от времето на тяхната военна служба.
Така до нас е достигнал много добре запазен дървен меч на римски воин, който също е намерил място сред колекцията, изложена в Акве калиде.
Друг интересен артефакт е т.нар. стригил - уред, с който римляните почиствали кожата си от използваните при масажите и другите древни спа процедури етерични масла, преди да се потопят в басейните в минерална вода.
Изложбата ще може да бъде разгледана в музея в Акве калиде до края на февруари 2020 г.