Основният камък на храма е положен на 26 октомври 1930 г. от Софийския митрополит и бъдещ български екзарх Стефан
Автор: Дина Харизанова
Интуитивно чувствайки това, На 30 декември 1925 г. църковно настоятелство с председател отец Цветан Стоянов взима решение за строежа на храм в Банкя.
Населението се включва в докарване на камъка от кариерата край село Мало Бучино.
Изграждането на църквата започва през 1930 г. и завършва средата на 1932 г. През този период са събрани от дарения над два милиона лева.
От дописка в бр. 151 на вестник „Казанлъшка искра" от октомври 1930 г. става ясно, че огромната част от тези дарения прави казанлъчанинът Михаил Тенев – тогавашния министър на финансите, който притежава една значителна част от земите в Банкя. Той и съпругата му - Домна Тенева, вдовицата на разстреляния майор Коста Паница, дават 1 милион лева за строежа на църквата.
В благородното дело се включва и министерският зет Крум Чапрашиков, като за иконостаса и иконите пари дава съпругата му Елисавета.
Други дарители са Христо и Елена Трънкарови, които даряват 537 хиляди лева. Трогателни са и даренията, направени от по-бедните хора. Банчанинът Божил Спасов подарил камбаната на църквата.
Иконостасът, който е паметник на културата, е дело на големия майстор дърворезбар Иван Маранов, а прекрасната изография – на едно от най-талантливото поколение български художници от средата на миналия век Петров, Василев, Гюдженов, Куюмджиев. Стенописите са на Христо Петров.
Основният камък за банкянската църква „Св. св. Кирик и Юлита“ е положен на 26 октомври 1930 г. от Софийския митрополит Стефан - бъдещия български екзарх, който също така е свещеникът, който я открива тържествено и я освещава на 24 юли 1932 г. в присъствието на цар Борис ІІІ, председателя на Народното събрание, министри и, разбира се, всички банчани.