Това е „Успение Богородично” на Таганка – един от най-древните в руската столица
Автор: Яна Славянска
Както в центъра на София има руска църква („Св. Николай"), така и в Москва съществува българска църква. Това е „Успение Богородично” на Таганка.
Тя е предоставена на Българската православна църква през 1948 г. и е един от най-древните храмове на руската столица. Изборът точно той да бъде даден на българите е направен лично от Сталин. По този начин той искал да демонстрира братските отношения между двете страни и грижата на комунистическата партия за църковните дела.
Храмът „Успение Богородично” се намира в центъра на руската столица. Той построен през 1654 г. върху основите на по-стара църква. Камбанарията му е построена в средата на VIII в. В началото на XIX в. е изградена каменната ограда, която съществува и до днес.
През 1812 г. Успенският храм е ограбен от войските на Наполеон. През 1836 г. той е възстановен и частично преустроен.
Храмът през XIX в.
Иконостасът му е оформен в стила на XVII в. и на него са запазени много старинни икони от XVII-VIII в.
Любопитен факт е, че през годините на Съветската власт, независимо от гоненията на вярващите християни и използването на храмовете за складове и други цели, тази църква не е затворена и успява да съхрани автентичния си вид.
Предаването на храма на Българската православна църква става на 17 юли 1948 г. По поръка на тогавашния руски патриарх Алексий І църковното тържество е оглавено от Крутицкия и Коломенски митрополит Николай, управляващ Московска епархия. Българската църковна делегация е водена от Екзарх Стефан.
За пръв предстоятел на Българското подворие е избран архимандрит Методий, екзархийски протосингел.
Към документа за предоставяне на храма, Руската църква прилага и споразумение за условията за неговото използване. Според него той трябва да се обслужва от клирици на Руската църква, църковните настоятелства също са руснаци. Българският представител е предстоятел на храма-подворие.
Екзарх Стефан изпраща благодарствено писмото до Руския патриарх Алексий І, в което отбелязва: „Тоя храм-подворие да служи за още по-голямото укрепване на благодатните връзки между нашите братски църкви”.
Като предстоятели на църквата в Москва служат много български духовници, които след това заемат важни административни постове в родната ни църква. След тях е и българският патриарх Максим, който в периода 1950 -1955 г. е архимандрит в руската столица.
Няколко са светините, които се съхраняват в храма – иконата на св. Богородица „Троеручица“ от 1716 г.; частица от животворящето дърво на Кръста Господен; камък от Гроба Господен, част от жезъла на Мойсей и мощи на много светци.
Иконата „Св. Богородица „Троеручица“ в храма
Към българската църква в руската столица е организирано неделно училище и социална служба.
През 2015 г. архимандрит Теоктист, настоятел на храма, отбелязва, че „московските българи живеят основно в района ва улица „Красный маяк“, където сега се строи храм в памет на московския митрополит св. Киприан. За представителите на българската диаспора в Москва разстоянието до Таганка е доста голямо и малцина идват тук. По-голяма част от посетителите в църквата са руснаци. Апропо, в руската църква в София също се посещава от много българи.