Изложба в Археологическия музей в Бургас илюстрира пътя на лозата
Автор: Десант
Малко известно е, че на 14 февруари, когато по стар стил се е празнувал Трифон Зарезан, а католиците честват св. Валентин, професионалния си празник отбелязват българските археолози. Датата е избрана през 1971 г. по инициатива на Археологическия институт с музей при Българска академия на науките (дн. Националния археологически институт с музей при БАН).
По случай Деня на археолога, бургаският Археологически музей е подготвил любопитна изложба, която обединява традицията на виното, любовта към него и археологическата наука.
Експозицията „Из мистериите на виното или как го пият в Древна Гърция и Тракия" илюстрира пътя на лозата – от нейната поява, мистериалните практики и иконография на бога на възраждащата се и умиращата природа, на виното, лозарството и веселието – Дионис и неговата свита, симпозиума или изкуството да превърнеш чуждия в свой.
Апропо, от тази изложба посетителите могат да научат малко известния факт, че симпозиум в превод означава „пиене на много лица заедно“. Ще разберат също кои са били най-популярните в древния свят тракийски сортове грозде.
Пиенето на вино изисквало богат инвентар от различни по форма и функция съдове. Неразреденото се сервирало в трапезни амфори. С вода се разреждало в т.нар. кратери. Разливало се на всеки с изящни кани с изискано оформено трилистно устие, наричани ойнохое. Образци на тези антични съдове може да се видят в археологическата експозиция в Бургас. Те са намерени при разкопки в местността Сладките кладенци.
Изложбата може да бъде разгледана от 10 февруари в Археологически музей Бургас, ул. Богориди 21, от вторник до събота, от 9:00 до 17:00 ч.