Кога ще стартира неговата реставрация, питат от сдружение „Зограф”
Автор: Десант
Патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски”, която отдавна се е превърнала в един от символите не само на българската столица, но и на цяла България, спешно се нуждае от реновиране и конструктивно укрепване, а безценните й стенописи, дело на именити творци от ранга на проф. Виктор Васнецов, акад. Николай Бруни, Василий Савински, Антон Митов и проф. Иван Мърквичка - от умела професионална реставрация, подчертават от гражданското сдружение „Зограф”.
Неговите членове припомнят, че чиновниците в Министерството на културата все още не са дали компетентен отговор на въпроса ще започне ли през 2021 г. дългоочакваният ремонт и реставрация на най-големия православен храм на целия Балкански полуостров.
Той е обявен за архитектурен, мемориален и художествен паметник на културата от национално значение, а това означава, че именно Министерството на културата е длъжно да осигури целеви средства за стартирането на този така важен ремонт, който вече не търпи никакво отлагане и протакане във времето, изтъкват от сдружението.
Укрепването на конструкцията на храма - светиня, камбаните на който за първи път са прозвучали през месец март 1913 г. при превземането на Одринската крепост, е повече от наложително, още повече и след поуките от земетресението от 22 май 2012 г. в Перник с магнитуд от 5,8 по Рихтер, което се усети много силно и в София.
Преди да се пристъпи към цялостната реставрация и почистване на стенописите в патриаршеския храм „Св. Ал. Невски“, задължително обаче трябва да бъдат отстранени течовете от покривната конструкция, както и всички пукнатини по стените и сводовете, тъй като влагата и мухълът са най-сериозните врагове на фреските в катедралата – великолепни образци на християнското изкуство, допълват от сдружение „Зограф”.
Надяваме се институциите този път да се задействат и да отпуснат още преди парламентарните избори на 4 април необходимите средства за спасяването на патриаршеския храм и на уникалните му стенописи, отбелязват от „Зограф“ и напомнят, че предложението за въздигането на храма-паметник „Св. Александър Невски“ е по решение на Учредителното народно събрание, свикано през 1879 г. в Търново.
През 2024 г. ни предстои да честваме 100-годишнината от официалното освещаване на забележителната катедрала, която традиционно е и един от най-посещаваните от туристите обекти от културно-историческото ни наследство, посочват от гражданското сдружение. Ще допуснем ли заради чиновническото бездушие и безхаберие патриаршеският храм „Св. Александър Невски“ да посрещне славния си юбилей с непоправимо увредени и съсипани от влагата стенописи, питат от сдружение „Зограф”.