Домакините ги чака много работа – чистене, боядисване на яйцата, месене на козунаци...
Автор: Дина Харизанова
Днес е Велики вторник - вторият ден от Страстната седмица или седмицата на страданията – последната от живота на Исус Христос. Освен множеството църковни ритуали и служби, които се извършват в тези дни, има и обреди, които се извършват в домашна обстановка. Трябва да се спазват и някои забрани.
Така например, първите три дни от Страстната седмица – Велики понеделник, Велики вторник и Велика сряда, са отредени за разтребване вкъщи, като на рутинната дейност се придава и символично пречистващ характер – вярва се, че осигурява здраве.
На някои места в България на Велики вторник момите носят в пълно мълчание вода от три кладенеца и я прибират на скришно място. За мълчаната вода се вярва, че има тайнствена сила и помага за изцеление.
На Велика сряда жените не трябва да вършат никаква домакинска работа – да не тъкат, да не шият и предат, дори и да готвят. Чистенето в този ден вършат мъжете.
На Велики четвъртък се спазва строга забрана за работа. Тогава се боядисват великденските яйца. На този ден се става рано, а навремето децата дебнели коя кокошка първа ще снесе. Това яйце се боядисвало първо в червено. С първото боядисано яйце, още докато не е изсъхнало, се натъркват бузите и челата на децата за здраве. Който не успее да боядиса яйцата в четвъртък, може да го направи и в събота.
Разпети петък е ден за душевно пречистване. На същия този ден Исус бил погребан.
Преди изгрев слънце на Велика събота се месят и пекат обредните великденски хлябове и козунаците. Посещават се гробищата, като жените раздават за починалите свои близки от яйцата и хляба.
Хлябът не се реже, а се разчупва. Смята се, че и той има душа. Има различни по форма и предназначение великденски хлябове: кръгли, продълговати, краваи, за кумове, за семейството.
Не успелите да боядисат яйцата в четвъртък могат да направят това в събота.
В неделята след Великден не се ходи на гробища и не се прави помен за починалите.