В седмицата след Великден, на Светли петък, единственият действащ манастир в Странджа - „Св. Животоприемний източник“ край Голямо Буково, отбелязва своя храмов празник
Автор: Севдалина Пенева
На 34 км югозападно от Средец и на 55 км от Бургас, край село Голямо Буково, се намира единственият действащ манастир в Странджа планина „Св. Животоприемний източник”. Манастирската обител е скътана във високите части на северните склонове на планината, сред гъста дъбова гора.
Легендата разказва, че през третата четвърт на XIX в. на Коста Янов - един от жителите на село Коджа Бук, днешното Голямо Буково, в сън му се явила Света Богородица. Тя му заръчала да отиде на Осман баир и да потърси стария манастир, който бил разрушен от турците. Бай Коста не изпълнил заръката на Божията майка.
“След време мъжът започва да се разболява. Забелязва, че по ръцете и по краката му се появяват струпеи. Обездвижва се. Отново сънува Богородица. Тя му казва, ще излекуваш раните си, отиди там, където е бил стария манастир“, разказва Красимира Костова, директор НАР „Деултум – Дебелт“.
Тогава мъжът тръгнал да търси лечебния извор. Открил го и започнал да мие раните си с водата му. Не след дълго чудото станало и човекът оздравял. По-късно аязмото било вградено в олтара на църквата, построена и открита през 1873 г. Към нея някога е имало и метох.
Историята му е интересна, но малко хора я знаят.
“Първоначално той се създава като мъжки манастир, след което става женски, после пак мъжки. Но само като се види каменната сграда колко е малка, видно е, че не е имало много монаси в този манастир. Между каменната сграда и църквата се намирало и гробището. Там са погребани монасите. И сега могат да се видят някои плочи. В един период е имало болни момичета, които се замонашват в манастира. Техните семейства правят тези плочи, които ги виждаме върху църквичката“, продължава разказа си Краси Костова.
По този начин, пак с труда на благодарни семейства, се изгражда и чешмата пред църквата. Лековитата вода, за която се вярва, че лекува рани, безплодие, стомашно чревни заболявания и проблеми с очите, е изведена навън от сградата, за да не влизат миряните в олтарната част, което по църковен канон е недопустимо.
Темата за живата вода не е единствена на това място.
„Всъщност най-ранният манастир „Свети Животоприемний източник“ се намира в квартал „Балъклия“ в Константинопол. Вярвало се е, че след като Борогодица е минала оттам, е видяла лечебните свойства на водата.
Има една легенда, свързана и с император Лъв I. Като юноша имал проблеми с очите. Веднъж му се присънила Богородица, която му посочила място с лечебва вода. След няколко обливания на очите с водата, той прогледнал.
Вече станал по-голям, на това място той изгражда манастир, който е функционирал до XV век, след което, през 1812 г. се изгражда съвременният манастир, който се казва „Св. Жимотоприемний източник и света Богородица“. Защото е свързан с тези лечебни свойства, които Богородица дава на водата, която извира от недрата на земята. Същата легенда е пренесена и в иторията на нашия голямобуковски манастир“, казва Краси Костова и допълва:
„Каменната сграда с метоха край Голямо Буково се появява през 1903 г. Там монах по това време е една изключителна личност като поп Рафаил. Един будител на Странджа. Изключително интересен човек и невероятен стопанин на манастира. Той е от Малко Търново, възпитаник е на католическото училище в Одрин.
След което се връща в Малко Търново, участва в Илинденско-Преображенските въстания през 1903 г. След като приключват, той отива в Голямо Буково и се заема с тази задача да изгради манастира.
Вкарва цялото си сърце и до 1962 г. обучава децата, помага на семействата в Голямо Буково, Варовник, Кирово, Тракийци, по време на Балканските войни помага и на бежанците да се заселят.
Хората му отвръщат с много любов. Събират средства, с които той постоянно купува земи, затова и манастирът се радва на едни добри имоти. Той превръща манастирът в самостоятелно стопанство. Дядо Рафаил умира в село Варовник през 62 г., там са го погребали.“
След смъртта на отец Рафаил манастирът е изоставен и има тъжна съдба до 80-те години на миналия век, когато започва неговият втори живот. Възвръща се и вярата в живата вода.
Всяка година на Светлия петък (първия петък след Великден) миряните идват отблизо и далеч да почетат храмовия празник на манастира, да се черкуват и с вяра да отпият от лековитата вода. Подготовката за празника обаче започва от по-рано, още от седмицата преди Великден – Цветница. Местните жители предпочитат да наричат този ден Връбница.
„Връбница е малко по-голям празник, защото всичко тогава започва да разцъфтява. На Великден пък по-младите са ходили оттук, облечени в празнични носии, с кошнички с боядисани яйца - носили ги на манастира. Там са се правили много курбани – от Факия, от Кирово, от Буково, от Граничар, се събирали родове. Които са били скарани, са си взимали прошка, децата са целували ръка на възрастните хора и после заедно са сядали на трапезата“, разказва Елена Мечева от Голямо Буково.
Елена е снаха в странджанското село, но е родом от Бургас. Мести се да живее в планината преди близо 25 години, когато се разболява от хроничен бронхит. Лекари и казват, че чистият въздух там ще я излекува. И точно така става. В момента тя е председател на пенсионерския клуб в селото и заедно с местната певческа група възпроизвеждат старите странджански ритуали и обичаи.
Малката църквичка „Успение Богородично“ в село Голямо Буково се руши. Сградата стои заключена от години, от съображения за сигурност. Затова единственото място, където миряните могат да запалят свеш на християнските празници, е църквата в двора на Голямобуковския манастир. А един от най-светлите празници, почитани в селото, е Светли петък.
Духовността в тази част на Странджа е запазена и до днес. Манастирът обаче има нужда от подпомагане, дори от чисто физическа човешка помощ, за да се облагороди самата среда около него.
1. Пълна шизофрения при "писателите на статии" на румънския националистки сайт РГНПРЕСС:
Например, понастоящем има 2 статии със заглавията:
a) След нацистите в Норвегия, сега нацистите в Германия отвличат румънски деца.
Става дума за властите на Германия които отнемат децата от родителите си ако родителите ги бият или ако се случат подобни неща с тях. Щом в Румъния (вероятно точно както и в Бг.) не само че биенето на децата е често явление но има и препоръки от народната "мъдрост" за това (пословици и т.н.), за децата да не растат разглезени.
Dupa nazistii din Norvegia, nazisti din Germania rapesc copii romani! Solidaritate cu familia Furdui ai caror copii au fost luati de autoritatile de protectie a copilului din Germania
https://rgnpress.ro/2021/05/06/dupa-nazistii-din-norvegia-nazisti-din-germania-rapesc-copii-romani-solidaritate-cu-familia-furdui-ai-caror-copii-au-fost-luati-de-autoritatile-de-protectie-a-copilului-din-germania/
b) Елена Мындру - първата румънка, директорка на фестивал в Скандинавия, издава нова песен в очакване на новия си албум
Изглежда че тя е била (в миналото) директорка на фестивал във Финландия, понеже в текста на статията няма друга скандинавска страна, освен Финландия.
Да, може да се каже че Финландия не е нацистка страна понеже те не говорят германски език (те даже не говорят индо-европейски език), като финландският е угро-фински език (ако под "нацисти" се разбира човек от бяла порода от един от народите които имат германски езици като родни езици: немски/австрийски/лихтенщайнски народи, шведски, датски, норвежки, исландски, английски, нидерландски народ, фламандите в Белгия, фризоните в Холандия, феройците в Островите Ферое (в състав на Дания).
Под "нацисти" обаче се разбират други неща, немците през Втората Световна Война или властимащи хора които злоупотребяват с властта си в ущърб на други хора. Обаче това не са всичките норвежци, само малко част от тях.
Обаче ако тя беше била директорка на фестивал в Шведия/Норвегия (в миналото), от РГНПРЕСС нямаше ли все пак да се гордеят с тя???
Elena Mindru – prima romanca directoare de Festival in Scandinavia, lanseaza single & videoclip in avanpremiera noului sau album
https://rgnpress.ro/2021/05/07/elena-mindru-prima-romanca-directoare-de-festival-in-scandinavia-lanseaza-single-videoclip-in-avanpremiera-noului-sau-album/
Значи, ако тя беше била директорка на фестивал в Норвегия, нямаше ли РГНПРЕСС да се гордэ с тя?
Разбира се че отговорът е ДА.
Значи Норвегия не е чак толкова лоша държава, изведнъж изглежда да не е повече нацистка държава.
Пълна шизофрения.
2. Още скорошна анти-българска ревизионистка статия в румънски печат (не знам дали този вестник излиза и хартийно или само онлайн):
Serenada Romaniei Mari
https://mesagerulneamt.ro/2017/09/serenada-romaniei-mari/
1
Светослав Илчов
07.05.2021 15:45:32
0
0
Още скорошна анти-българска ревизионистка статия в румънски печат (не знам дали този вестник излиза и хартийно или само онлайн):