От средата на 80-те години на ХХ в. обектът, част от Бачковския манастир, е оставен на произвола на съдбата
Автор: Десант
С построяването на Бачковския манастир, Григорий Бакуриани построява и три метоха – Мрамарски, Прилонгийски и Станимашки. От трите е запазен само последният. Той се намира в края на Асеновград, върху скална площадка, над пътя и изхода на града в посока Смолян.
Предназначението на подобни обекти е да предоставят подслон и храна на поклонниците, а също и на пътуващите монаси. Нощуването на външни хора в манастира не се е допускало и поклонниците оставали в метоха, откъдето са посещавали светата обител в изпълнение на поклонението си.
Метохът е обитаван до средата на 80-те години на ХХ в. От жилищните помещения вече са останали само основите. Кухненският блок в двора му също е полуразрушен.
Метошката църква „Св. Георги” е запазена във вида си от ХVІІ в., когато е била препостроена, като е включила и запазена част от старата църква от ХІ в. – част от южната стена и олтара. Стенописите в нея от местния майстор Йоан от 1804 г. обаче вече едвам личат. Триетажната камбанария също е пред разруха.
Гордостта на храма е централно пано, изобразяващо св. Георги на кон, дело на легендарния Захари Зограф.
По искане на Величкия епископ Сионий – игумен на Бачковския манастир, на проведената тези дни конкурсната сесия за извършване на специализирани консервационно-реставрационни дейности за недвижими културни ценности по Програма: „Опазване на недвижимото културно наследство“ за 2021 г. бе одобрено финансиране в размер на 52 380 лв. за реконструкция и възстановяване на църквата, магерницата, стопанските сгради и камбанарията в стария метох.
По същата програма през миналата година бе одобрено и искането за целева финансова подкрепа от 43 440 лв. за проучване и проектиране на консервация и реставрация, както и за основен ремонт на обекта, който е паметник от местно значение.