Черупките на яйцата на чайките, обитаващи южното крайбрежие на Великобритания, съдържат фталати – вещества, които се използват за производството на пластмаса, съобщават световните медии.
По думите на проф. Джон Блаунт, потомството на тези птици получава от майките си не само полезни хранителни съединения, но и токсични вещества. Допъмнително отрови се получават при взаимодействието на фталатите с мазнини. Например, най-замърсените с пластификатора яйца се отличават с крайно ниско съдържание на витамин Е и с изобилно количество повредени мастни молекули.
Ежегодно в отпадните води и на бунищата се озовават около 300 милиона тона пластмасови отпадъци. Значителна част от тях не се разлагат в продължение на стотици години. Световният океан все повече страда от замърсяване с всякакви полимерни изделия, алармират експертите.
Изследвайки 13 яйца от чайки от различни места, учените анализирали строежа и състава на черупката им, а също и белтъка и жълтъка. Всички образци били с високо съдържание на фталати.
Засега не е ясно на сто процента по какъв начин тези опасни съединения попадат в яйчената черупка. Предполага се, че те са се озовали там по две причини – заради това, че чайките са яли съдържащи пластификатори риби, а също и непосредствено са поглъщали самите пластмасови частици, оказали се в храната на птиците.
Много страни по света днес постепенно намаляват и ограничават производството на пластмаси. Но до пълното изчистване на екосистемите от тях все още е далече, отбелязват специалистите.