Започна археологическият сезон в римския легионерски лагер и ранновизантийски град Нове край Свищов, съобщи археологът д-р Марин Маринов, ръководител на тазгодишната археологическа експедиция.
Той продължава проучванията около западната порта, като консултант ще е доц. д-р Павлина Владкова от Регионален исторически музей във Велико Търново.
Целта на проучването в този сектор е да бъдат разкрити южната част на римската резиденция и западната част на централния кораб на ранновизантийската базилика.
Археологическият екип очаква, че ще бъдат разкрити и нови гробове в некропола от времето на Теодорих Велики, разположен върху останките от вилата и под основите на базиликата.
Предвиждат се консервационни дейности за запазване на откритите досега останки от подово отопление (хипокауст), басейните с тухлена настилка в централната част на вътрешния двор на комплекса, както и укрепване на зидове от различните строителни периоди.
По разкриването на терена западно от базиликата работи екип от Познански университет "Адам Мицкевич" с ръководител д-р Елена Кленина и консултант д-р Анджей Биернацки. Полските археолози продължават своите проучвания на разположеният в тази част на лагера склад за оръжие и обсадни машини, както и на част от улица западно от сградата.
Средствата за разкопките са осигурени по одобрен от Министерството на културата проект на музея в Свищов. Двата екипа ще работят на обекта до края на юли.
Нове съществува повече от шест века. Създаден е като лагер на VIII Августов легион в средата на I в. сл. Хр., а към края на същия век тук е настанен I Италийски легион, който остава на това място чак до началото на V век. Постепенно лагерът се превръща в градски и епископски център и животът в него продължава до началото на VII век, когато загива по време на многобройните нападения на славяни и авари.