Учебникът се фокусира върху личността и делото на Св. Йоаким и светостта и значението на скалната обител
Автор: Янко Крумов
Историческият музей в Русе получи три от изображенията за новото помагало, което ще бъде разработено за часовете по музейна педагогика. То е част от проекта „800 години Ивановски скални църкви: Ломският отшелник“ и се фокусира върху личността и делото на Св. Йоаким и светостта и значението на скалната обител.
Рисунките са дело на художника Милен Йорданов и имат за цел да допълнят и подпомогнат възприемането на музейния разказ.
Едно от изображенията представя фигурата на цар Иван Асен II с макет на църквата „Св. Архангел Михаил“, която дарява. Другото е художествена възстановка на централната част от църквата „Св. Св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат (така наречената Съборена църква), направена съобразно ктиторски портрет, изографисан в църквата. Третото изображение визуализира Царевец, където Свети Йоаким става Първи Търновски патриарх. Предстои създаването на още седем рисунки, посветени на скалния комплекс при с. Иваново.
Проектът „800 години Ивановски скални църкви: Ломският отшелник“ предлага още един възможен ракурс към отбелязване годишнината от създаването на скалната обител – изготвяне на тематично помагало и конструиране на цялостен образователен модул за часовете по Русезнание.
По този начин активностите, включени в официалната програма на честванията, ще обхванат и достигат всички потенциални категории публики – държавни и местни власти, научната общност, представители на приложните изкуства, жителите и гостите на Русе от всички възрасти, а с издаването на книжното тяло в дейностите ще бъдат въвлечени и подрастващи.
Помагалото ще предложи богат набор от знания за скалната обител при с. Иваново посредством множество схеми, рисунки, снимки, информационни текстове, адаптирани за деца, познавателни игри и въпроси, любопитни факти за малко познати процеси и явления. Целта е получаване на трайни знания у подрастващите за средновековната култура и начин на живот.
Образователният модул към проекта пък обединява вече изпробвани активности, свързани със средновековните практики – строеж на средновековна кула, работа с интерактивни табла, редене на пъзели, конструиране на керамични съдове по зададен модел, тъкане на станове, преобличане със средновековни дрехи, които подпомагат процеса на възприемане и усвояване на знания за структурата на средновековния град, йерархическата организация и използваните през XIV в. занаятчийски техники.
Изготвянето на учебно помагало и конструирането на образователен модул ще съдействат за по-лесното, бързо и адекватно осмисляне на теми, свързани с изграждането и функционирането на скалните манастири и тяхната роля за утвърждаването на православната религия сред населението на Второто българско царство, ценността и значението на манастирския комплекс като важен книжовен и духовен център, правилното „четене“ на сцените на автентичните стенописи – образци на Палеологовото изкуство на Балканите, както и изучаване средновековни практики и начин на живот в региона през XIV в.
Не на последно място знанията, адаптирани спрямо възрастовите възприятия на участниците, са доказан във времето начин за изграждането на културна идентичност у подрастващите, стимулиране на познавателните процеси, съхраняване на паметта за миналото, формиране на принадлежност към общността и свободно общуване с различните форми на местно наследство.