На лайнерите, кръстосващи Средиземно море например, се дължат 10% от общия обем на отпадъците, попадащи в Световния океан
Автор: Десант
Екип учени от Хърватия, Великобритания и Испания е провел изследване на влиянието на круизните кораби върху околната среда.
Те са стигнали до извода, че трябва да се извърши мониторинг в глобален мащаб на индустрията с круизни лайнери, за да се създадат общи законодателни ограничения.
Всяка година негативните последствия от круизите върху здравето на хората, въздуха, водата, почвите, дивата природа и екологията като цяло бележат нарастване.
Един круизен плавателен съд произвежда въглероден диоксид повече, отколкото 12 автомобила. За едноседмично пътуване пасажерите произвеждат вредни емисии, еквивалентни по обем на тези, които произвежда един жител на Европа за цяла година. При това емисиите от круизните лайнери, кръстосващи Средиземно море, представляват 10% от общия обем на отпадъците, попадащи в Световния океан.
Освен това, условията за работа на персонала на тези кораби са доста тежки - те живеят и работят в условията на постоянен шум, което може да предизвика проблеми с психиката и нервната система. На борда, също така, е повишен риска от разпространяването на инфекции.
Отделно, всеки ден круизните плавателни къдове произвеждат по 56 литра химически отпадъци, като в атмосферата попадат множество замърсяващи вещества.
По-рано специалистите са изчислили, че ежегодно между 40 и 100 хиляди жители на Великобритания умират преждевременно заради замърсяванията от сухоземните и мореходни превозни средства. Става дума основно за населението на пристанищните градове Саутхемптън, Гримзби и Ливърпул.