Броят на средно отглежданите в стадо животни не позволява прилагането на модерни технологии за провеждане на пълноценна селекционна дейност
Автор: Десант
Броят на отглежданите у нас овце през 2020 г. е 1 278 257, което е с 10% по-малко в сравнение с 2010 г., сочи доклад за структурата на земеделските стопанства в България.
Най-голям брой от дребните преживни животни се отглеждат в област Благоевград, следвана от Бургас, Пловдив и Хасково, а най-малко в областите Видин, Габрово и Перник.
Средният размер на стопанствата, отглеждащи овце и кози, е със 104 броя животни. Най-малки са стадата в области Перник – 61 бр., София обл. – 68 бр. Благоевгред и Кюстендил – 78 бр.
С голям среден брой животни в стадо имаме в област Пловдив – 134, Добрич 127, Бургас и Търговище по 127 бр . и Сливен, Силистра и Ямбол по 126 бр.
В статия, публикувана в сп. „Агропари”, авторът Михаил Михайлов коментира няколко от изводите, които могат да се направят на базата на тези факти.
Единият от тях е, че броят на отглежданите животни от ДРД е много малък, независимо от ресурсите с които разполагаме и може единствено да задоволи донякъде нуждите на страната от агнешко месо и овче сирене. „Все пак отглеждали сме близо 15 милиона овце“ - изтъква той.
По думите му, с този малък брой отглеждани овце не е възможно реализирането на никакъв износ на агнета или овце, освен малки партиди разплодни животни.
Освен това, средно отглежданите овце в стадо – от 61 до 134 бр., не позволява прилагането на модерни технологии за отглеждане и провеждане на пълноценна селекционна дейност.
„Под селекционен контрол (както е прието да се казва) са овцете от 33 породи, мисля, че скоро одобриха и Странджанската овца, което означава 34 породи. От този брой породи само 14 са от така наречените комерсиални породи (за производство), а останалите 20 са автохтонни и изчезващи породи.
От комерсиалните породи обаче има четири породи, които имат символично присъствие. С по 200-300 овце са представени породите Тракийска тънкорунна, Карнобатска тънкорунна, Асканииска и Романовска.
Общият брой на овцете от комерсиалните породи е 250 000.
Трудно е с такъв малък брой в породите да се правят чудеса. Нито може да се направи бърза и качествена селекция, нито да се увеличи продуктивността кои знае колко“ - категоричен е Михайлов.