Екип от учени са успели напълно да разшифроват генома на измрелите през XVII век птици додо и се канят да възкресят изчезналия вид.
По думите на автора на изследването – професор Бет Шапиро от Калифорнийския университет, превръщането на образеца на ДНК в живо същество обаче никак не е толкова просто. Би могло за целта да се използва метод, аналогичен на клонирането на овцата Доли, но при птиците репродуктивната система е доста по-сложна от тази на чифтокопитните бозайници.
Генетично съществува тясна връзка между додо и никобарските гълъби (Caloenas nicobarica) и е възможно учените да включат разчетеното ДНК на изчезналия вид в генома на тези хвъркати.
Птицата додо, известна и като маврицийски дронт, е открита за първи път през 1598 г. на остров Мавриций от холандски мореплаватели. Само 64 години по-късно този вид изчезва от лицето на Земята.
Крилата на тази висока около метър птица били твърде малки, за да лети и тя можела само да бяга по земята. За годините, които прекарала изолирано на острова така и не се научила да се крие и да изпитва страх от непознати и затова станала лесна плячка на моряците. Именно те я нарекли „додо“, което на португалски жаргон означава „глупак“. А и местните използвали яйцата й за храна, което също допринесло за изчезването на вида.