Намерени са най-старите записки за полярното сияние
Автор: Десант
Споменаването на разноцветно небесно явление в древнокитайски текст може да се окаже най-старото писмено свидетелство за полярното сияние, което е известно на науката. Изследването е публикувано в „Advances in Space Research“.
Т. нар. китайски Бамбукови анали отразяват историята на древната държава от създаването й до около IV в. пр. Хр. Покрай историческите събития, в тестовете се срещат и описания на необичайни небесни явления.
Макар тези записки да са отдавна известни, често в тях се открива и нещо ново.
В дадения случай учените обърнали внимание на споменаването за „петцветна светлина“, която била наблюдавана през нощта в северната част на небосклона по време на края на управлението на китайския владетел Чжао от династията Чжоу.
С помощта на съвременни хронологични реконструкции авторите са установили, че най-вероятно случилото се датира от 977 или 957 г. пр. Хр., когато записките за небесното излъчване съвпадат по време със силна геомагнитна буря.
Известно е, че в средата на Х в. пр. Хр. наклонът на северния магнитен полюс не е бил същия като днешния, а някъде на 15 градуса по-близо към Централен Китай. Така че не е за учудване, че древните китайци са се наслаждавали на арктическия небесен спектакъл, който сега може да бъде видят само в полярните ширини.