Тя е от ХVІІ в. и произхожда от ихтиманското село Габровица
Автор: Десант
Икона от ХVІІ в. от с. Габровица, Ихтиманска околия (дн. Пазарджишко), изпратена от окръжно управление през 1895 г., бе обявена за експонат на месец ноември на Националния археологически институт с музей при БАН.
Експонатът е част от временна изложба „130 години Национален археологически музей”, която може да бъде посетена до 5 февруари 2023 г. в Зала за временни изложби на Националния археологически музей.
От едната й страна е изобразена сцената „Кръщение Господне“. В средата е представен Исус Христос стъпил на стилизирана скала сред река Йордан. Христос е полугол. През кръста му е препасана кърпа с червени ивици по края. Той е полуобърнат наляво към Йоан Кръстител, който е стъпил на брега. С дясната си ръка той благославя Христос, а лявата е отпусната до тялото му.
На левия бряг на реката са представени трима ангели. Лицата и на тримата ангели са индивидуални. Над главата на Христос са запазени части от опашката и крилата на оцветен в светлосиньо гълъб олицетворение на Светия дух.
Върху другата страна е изобразен пророк Йеремия. Той е представен полуобърнат на дясно. Лицето е слабо, аскетично, заобиколено с бяла коса. Облечен в червена дреха и наметнат със синьо наметало, покриващо лявата му ръка. С нея придържа дълъг свитък, а долния край с дясната си ръка.
Предназначението на двустранните малки икони е един вид оповестяване или напомняне за предстоящите празници на следващия ден. Иконата се е слагала в навечерието на празника на даден светец с неговото изображение върху аналоя.