Тя е добър пример за това как най-новите технологии могат успешно да бъдат използвани за спасяване на живота на дивите птици
Автор: Десант
Египетският лешояд Фердинанд бе спасен тези дни, благодарение на GPS предавателя, с който е маркиран. Данните от него известно време показвали, че птицата извършва само кратки полети и прекарва много повече време от обичайно, почивайки си и кацнала на земята или на електрически стълбове. Това било обезпокоителен сигнал показват, че вероятно с нея има някакъв проблем.
Историята разказват от Спасителния център за диви животни в Стара Загора.
В сряда, рано сутринта, Волен Аркумарев от БДЗП се отправя към мястото в околностите на Джебел, където според GPS-а Фердинанд е прекарал нощта на земята в гориста местност.
Първоначално е извършено наблюдение от разстояние, за да не се безпокои излишно птицата. Тя е наблюдавана кацнала на стръмен склон сред гъсти храсти и дървета и макар видимо да изглежда жизнена, мястото, на което е намерена, е нетипично за нощувка на здрав лешояд.
Когато лешоядите нощуват на земята, те са изложени на риск от нападение от хищници като чакали и лисици и затова най-често те прекарват нощта на скали, сухи дървета или високи електрически стълбове.
Експертът на БДЗП успява да достигне мястото, където се намира птицата, и въпреки опита й да избяга в гората, тя е уловена. Следват над 500 м провиране през храсти и труднопроходим терен, но мисията е успешна.
Лешоядът е спешно транспортиран до Спасителния център за диви животни на Зелени Балкани в Стара Загора. След обстоен преглед ветеринарните лекари установяват, че Фердинанд има луксация на лявото крило, която вероятно е причинена от сблъсък. Това обяснява странното му поведение през последните дни и това, че прелита само на къси разстояния.
В момента Фердинанд се възстановява под наблюдението на лекарите в Центъра и след като бъде въстановен напълно, ще бъде отново върнат в дивата природа на Източни Родопи от екипа на БДЗП.
Тази история с щастлив край е добър пример за това как най-новите технологии могат успешно да бъдат използвани за спасяване на живота на световнозастрашените видове като египетския лешояд.
От Спасителния център припомнят, че египетският лешояд Фердинанд е излюпен в Зоопарк София през 2019 г. и след като е дарен за дейностите на проект „Нов живот за египетския лешояд“, две години е отглеждан в Центъра, а след това - освободен в Източни Родопи.
При освобождаването си той е снабден с GPS предавател, който дава възможност придвижванията му да се проследяват в реално време. Тази година птицата се завърна в Източни Родопи. От Спасителния център се надяват, че след като бъде излекуван, някой ден ще създаде семейство и остави потомство.