През май екипът на фондация „Наука за природата” стартира кампания „СъЖиви чешма”, част от каузата им „Живи чешми”, която цели възстановяването на 60 чешми, които са в лошо състояние, в покрайнините на населените места и из дивите пътеки.
Стремежът на екипа е запазването на водата като природно богатство, съхранението на чешмите, освен като важни оазиси на биоразнообразието, така и като неразделна част от българската култура и традиции.
До момента екипът е възстановил чешми на важни за биологичното разнообразие места, както в планински райони като Източни Родопи, Пирин, Стара Планина, така и из Дунавската равнина.
Да вдъхнеш живот на една чешма е дълга и често тежка задача. Започва се от найважното – да се осигури свободен, близко до естествения, поток на водата, от притока до разлива. Подсигуряването на целогодишен приток на вода (особено през горещите летни месеци), често е най-трудната задача.
От извора до разлива, екипът разчиства затлачването с избуяла растителност, отпадъци и отломки в коритото и дава свободен път на водата да се върне обратно в земята. Възстановяват се корита, водопроводната система и фасади, за да се укрепят за още поколения истории. Не на последно място,
за да вдъхнат живот на чешма – те пазят и споделят нейната история.
Именно, поради факта, че екипът отделя много внимание, за да съхрани всяка една от чешмите в най-автентичния ѝ вид, имат нужда от още хора, с които да успеят да постигнат тази цел! Тази година са избрани чешми, които имат нужда от почистване. Всеки желаещ с или без никакъв опит в подобни дейности би могъл да се включи в инициативата.
Ето какви са начините за това:
- Като стане доброволец в кампанията;
- като обедини усилия заедно с роднини, приятели или познати и почисти намерена от екипа на “Наука за природата” чешма, която има нужда от възстановяване;
- като почисти чешма, която е важна за самия него.
Ако искате да почистите някоя от избраните от организацията чешми ще ви бъде дадена локация на чешмата, какво е нужно да се направи по нея и контакт със собственика. От фондация „Наука за природата“ имат отговорността предварително да уточнят детайлите със собственика относно нужните действия. Под ръка доброволците трябва да имат: лопата, мотика, кирка, ръкавици, чували за отпадъци.
За допълнителна информация: Телефон: 089 582 1805.