Идеите за него обаче са връстници на Сръбско-българската война
Автор: Десант
Преди 107 години, на 4 юли 1916 г., в разгара на Първата световна война със заповед на Главнокомандващия Действащата армия генерал-майор Никола Жеков по предложение на генерал-лейтенант Православ Тенев се поставя фактическо начало на Общия народен военен музей.
Едно начало, чакано повече от четвърт век, защото идеите за него са връстници на Сръбско-българската война. Начало на дългия и нелек път на изграждане на собствен облик, стил и изразност, на отстояване на духовни пространства, на обществено присъствие и признание. Начало на общност и единение между Българската армия и нейния музей, белязан с отговорност към бъдещите поколения.
Днес Националният военноисторически музей (НВИМ) е семейство от четири музея – музеят в София, Военноморският музей и Парк-музеят на бойната дружба – 1444 г. във Варна и Музеят на авиацията в Крумово. Всеки от тях носи своя идентичност, но всички заедно изпълняват с отговорност завета на създателите – да съхраняват най-светлите страници от нашата военна история.
По повод рождения си ден от 5 до 9 юли Националният военноисторически музей предлага на посетителите си да разгледат безплатно новата колекционна зала.
В новото музейно пространство ще могат да се видят любопитни експонати от сбирката „Битови вещи и снаряжение“. Те са свързани с офицерския бит от ХIХ и ХХ век и ежедневния и официалния живот на Двореца. Сред любопитните експонати са артефакти, нетипични за един военен музей, като сервизи за хранене от сребро и порцелан, жардениери, свещници и множество изящни предмети от бита, създадени от известни европейски фирми, някои от които съществуват и до днес.
Част от вещите представят най-ранния период на управлението на първия български княз – Александър I, и са дарени на Музея след неговата смърт от съпругата му графиня Йохана фон Хартенау, други са принадлежали на Софийското офицерско събрание, а трети са използвани от шефските полкове – 9-и пехотен пловдивски на Н. Ц. В. Клементина полк и 2-ри конен на Н. Ц. В. Мария Луиза полк.
Експозиционното пространство се допълва от оригинални графики на Владимир Димитров – Майстора, Борис Денев, Никола Танев, Петър Морозов от периода им на военни художници, както и от редки пощенски картички.