Съзържащо се в него съединение има потенциал да се използва за профилактика и лечение на миома на матката
Автор: Десант
Учени от Медицинското училище към американския университет „Джон Хопкинс“ установиха, че съдържащото се в зеления чай съединение галат епигалокатехин (EGCG) е изключително полезно за женското здраве и има потенциал да се използва вбъдеще за профилактика и лечение на миома на матката. Изследването им е публикувано в сп. Scientific Reports.
В хода на доклинични изпитания авторите са разгледали ефекта от EGCG върху лабораторни култури от клетки, взети от миоми на матката, събрани от пациентки. В образците вливали 100 микромола от веществото на литър хранителна среда в продължение на 24 часа. След това се опитали да открият наличие на специфични протеини (циклин D1, фибронектин и CTGF) в тъканите.
Специалистите открили, че EGCG намалява с 46-52% бетъка фибронектин в сравнение с контролна група клетки от миома, които не са били подложени на неговото въздействие.
В същото време количеството на белтъка CTGF е спаднало с 86%. Това означава, че съединението от зеления чай възпрепятства работата на сигналните пътища, отговорни за нарастването, предаване на сигналите и метаболизма на туморните клетки.
Затова екипът изследователи е достигнал до извода, че галат епиталокатехинът може да е прост и достъпен вариант за облекчаване на симптомите и забавянето на растежа на миома на матката, доколкото той потиска много молекулярни пътища, регулиращи развитието на тумора.