Много е писано за ползана от пиенето на зелен чай, за неговата наситеност с антиоксиданти, за предотвратяване на възпалителните процеси в организма, да способността в, да подобрява работата на сърцето и кръвоносните съдове.
Японски изследователи са установили обаче, че на цвета, аромата и вкусовите качества на напитката влияе... покритието на чашата, с която пием.
Те препоръчват за запарването на зеления чай да се използва вода с температура от 60 до 90 градуса по Целзий. Врялата вода унищожава полезните му качества. А върху тях оказва влияние и глъзурата на избраната за поднасянето му посуда.
Обикновено в Азия за целта се използват керамични чаши, гледжосани със смеси, съдържащи силиций, кобалт, алуминий, мед и титан. Тъй като за металите е характерен процесът на окисляване, това влошава цвета и качеството на напитката.
Окислителните процеси имат негативно въздействие върху катехините и те започват да се разлагат, а чаят добива кафеникъв оттенък.
Учените провели различни опити, при които смесвали напитката с прахове за приготвяне на различни видове глазури.
Експериментите продължавали около 6 часа. Най-силно въздействащисе оказали окисите на комаблта, медта и желязото. Титанът имал по-меко въздействие и избирателно унищожавал катехините. Той се използва, за да прави глазурата прозрачна.
Останалите метали проявили оцветяващ ефект върху чая.