Та е от две отделни части – на българското етническо землище и по-голямата част от Балканския полуостров, и на части от Северното Причерноморие и Приазовието
Автор: проф. Иван Илчев
Картата „Българите през 1910 г. Историко-етническа карта“ е една от включените в експозицията на открито в историческата местност Петрова нива „Картографският образ на Странджа през вековете“, осъществена със средства на проф. Иван Гаврилов – един от най-големите дарители и приятел на хората от Странджанския край, в чест на 120-годишнината от Илинденско-Преображенското въстание (1903 г.).
Картата е част от изложбата – проект „Македония в европейската етническа картография – средата на XIX в. – Балканските войни 1912-1913 г.“ на Центъра за върхови постижения НАСЛЕДСТВО БГ на СУ „Св. Климент Охридски“ и ГЕОПАН - Бургас.
Тя е дело на Драгомир Йорданов. Това е карта от нов тип, макар да е положена върху многобройни сериозни български и чуждестранни писмени и картографски източници, и синтезира разнообразна и обемна информация, като в нея е използван класическият способ за изобразяване на етносите чрез цветни ареали.
Основният акцент е поставен върху териториалното разпространение на българите към 1910 г. Изобразени са всички територии с преобладаващо българско население – в българското етническо землище на Балканския полуостров и в заобикалящите го разпръснати български етнически анклави. Българите са представени в червен цвят, а с различни щрихи са изобразени 6 специфични български групи, обособени по конфесионален и други признаци.
Отбелязани са и другите етноси, които живеят редом с българите. Всичките 25 етноса са подредени по езиков признак.
Картното изображение се състои от две отделни части – главна карта на българското етническо землище и по-голямата част от Балканския полуостров, и по-малка спомагателна карта на части от Северното Причерноморие и Приазовието. В трите статистически таблици има важна допълнителна информация за населението на България и балканските държави.
За улеснение има и приложена таблица със старите (към 1910 г.) и съвременните названия на селищата.
В картата са прокарани променящите се държавни, административни и други граници през XIX – началото на ХХ в. Те помагат на читателите да установят в кои държави, административни единици и историко-географски области напълно или частично преобладават българите към 1910 г.
Kiril Petkov i Klaus Iohannis se opitvat da vwvlichat Bg i Rum vwv voyna sreshtu Rusiya na strana na Ukrayna chrez "ruski" dronove.
Pwrvata padnala v Rumwniya se e okazala amerikanska, marka Phoenix, obache rumwncite sa obvinili Rusiya.
I dvamata sa chlenove na masonskiya Svetoven Ikonomicheski Forum v shveycarskiya grad Davis.
Petkov e uchastval v minaloto v tamoshnite krwgli masi Ili paneli za razgovori, dokato Iohannis beshe pokanen no e otkazal da uchastval.
Pokani poluchavat samo chlenovete na Foruma, taka che te dokazano sa chlenove.
Pokazatelno, logoto na Foruma swdwrja chisloto 666, "chislo na zvyara", spored Bibliyata.