Вижте какво демонстрира неотдавна проведено изследване
Автор: Диана Славчева
Писането на ръка става все по-рядко срещано занимание в днешния дигитален свят. Но неотдавна проведено изследване демонстрира, че този начин на обучение, особено по чужд език, превъзхожда бо ефективност както набирането на текста на клавиатура, така и преглеждането на видеоклипове.
По време на експеримента 42 доброволцизапочнали да изучават арабската азбука. Те били разделени на три групи - първата писала на ръка, втората набирала текста на клавиатура, а третата гледала видеоклипове.
Пред участниците в първата група била поставена задачата да научмат буквата и да я напишат на хартиен лист, втората група грябвало да я намери на клавиатурата, а третата да я открие на екрана/монитора.
На всяка група били дадени по 6 урока. За дадения период участниците в експеримента трябвало да научат азбуката и да преминат успешно даден тест. Тези, които пишели на ръка, се справили със задачите по-бързо от другите.
Освен това, експертите проверили ще могат ли доброволците да използват буквите, за да напишат нови думи. И отново тези, които пишели на ръка, се справили най-успешно.
На неврофизиолозите и логопедите е добре известна връзката между писането и речта. Това е обусловено от факта, че двигателният център на водещата ръка (тази, с която пишем) в главния мозък се намира непосредствено до един от центровете на речта и развивайки фината моторика (включително и чрез писане), се подпомага и по-правилното говорене и по-лесното научаване на текстове.
Така че при всяка възможност е добре да използваме химикал и тефтер, вместо електронния бележник на таблета или телефона, за да си запишем задачите за деня или каквото друго ни е нужно.