Според учени, сутрешното използване на смартфон може да навреди на здравето и когнитивните функции на човека, пише Independent.
Аналитиците отбелязват скок на интернет активността в промеждутъка между 6 и 8 ч. сутринта, когато хората започват деня си с „прелистване“ на новинарските ленти и социалните мрежи. Този навик обаче спомага за умората на мозъка и снижаване на продуктивността, твърдят изследователите.
Психологът А. Каленцис обяснява, че използването на телефоните веднага след събуждането оказва негативно влиявие върху настроението, предизвиква намаляване на концентрацията и дори може да доведе до нарушения на зрението.
„Когато вземете телефона и претоварите возъка си със съобщения, ленти в социалните мрежи или електронни писма, това прекомерно стимулира префронталната кора, която отговаря за взимането на решения и контрол на импулсите. Този поток от информация може да доведе до умствена умора, още преди да сте станали от постелята“ — коментира експертът.
Ярката светлина от екрана на смартфона също предизвиква дискомфорт в очите, раздразнение и сухота, доколкото след сън на зрението е нужно време за адаптация.
Освен това, сутрешното използване на телефона може да „убие“ продуктивността, въвличайки ви във водовъртежа на отвличащи фактори и водейки до срив на концентрацията още в началото на деня. „Отделянето на допамин заради този навик може да затрудни прехода към по-значими занимавия и да намали общата производителност“ — допълва Каленцис.
За да се избегнат тези проблеми, той препоръчва смартфонът да се зарежда в друга стая и да се използва традиционният будилник за събуждане, като утрото започне с физкултурни упражнения. Този подход ще помогне да не посягаме към телефоните толкова рано и да започнем по-добре деня си, запазвайки здравето си и повишавайки своята продуктивност.