В село Здравец организират първи Национален фестивал на мамалигата и характерни ястия за различните етноси


В село Здравец организират първи Национален фестивал на мамалигата и характерни ястия за различните етноси
Снимката е илюстративна
01 Април 2025, Вторник


В населеното място преобладава влашко-рударското население, а идеята за празника се заражда след проведената през лятото на миналата година родова среща

Автор: Десант

Първи Национален фестивал на мамалигата, всички етнически ястия и гозби, традиционни за етнически малцинства, местни и преселници, живеещи в и извън Република България, се организира в търговищкото село Здравец. Той ще се проведе на 1 май, от 11.00 ч. в двора на местното читалище „Иван Вазов – 1908“, по чиято инициатива ще се състои празникът. За реализациятао му то е получило съдействие от Сдружение „Прегръдка“ – Варна, съобщава БТА.

Той ще бъде с конкурсен характер и ще е на национално ниво с международно участие.

Залага се на равноправната изява на участниците – любители-готвачи от етнически малцинства, местни и преселници, живеещи в България или извън границите на страната. За желаещите да се включат няма възрастови или териториални ограничения. Не се дължи и такса за участие, посочват организаторите.

Целта на фестивала е да даде възможност за изява на хора от различни краища на страната, обединени от любовта към традиционното кулинарно изкуство с послание за единство, взаимопомощ, равнопоставеност, солидарност и обединение, споделя за БТА председателят на НЧ „Иван Вазов“ Диян Хараламбиев.

По неговите думи идеята за фестивала се заражда след проведената през лятото на миналата година родова среща – събор на етническите малцинства в Здравец и предвид на това, че в селото преобладава влашко-рударското население. Характерно за тази група ястие е мамалигата, наричана още качамак. Затова и задължително условие е всеки участник да се представи с ястие от царевично брашно и друго, характерно за етноса, към който принадлежи.

Хараламбиев посочи, че местни хора и днес помнят, когато мамалигата се е варила на мегдана. Някои я варят с прясно мляко, след това правят топки от нея, слагат сирене и след това ги пекат на скара. На места приготвят мамалигата на фурна. Другаде се прави гъста, реже се с конец и се яде с кисело мляко, със сирене, с маджун или с пръжки от месо.

„Преплитането на традициите, бита и обичаите на българи, представители на етнически малцинства и преселници, е ценно и важно. Всички трябва да са горди с това, че са откърмени с тези традиции и се стараят да ги предават на децата си и бъдещите поколения. Затова и фокусът ни е насочен по посока представяне на любителските способности на всеки кулинарен талант, споделяне на културна идентичност, обмен на опит и знания“, казва още той.

Събитието ще премине с разнообразна програма. Със свои изпълнения ще се включат самодейци от областите Силистра, Русе, Добрич, Търговище, Разград, Пловдив, Варна, София, Бургас, Шумен, Велико Търново, Плевен и Видин, допълват организаторите.


В категории: Добри Вести , Кухнята на българите

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки