Така изглежда хълмът след 7 години експлоатация, пресметнете сами колко ще бъде изринато след още 7 и съответно за целия период от 35 години
29 Май 2009, Петък
Иван Костов е
дал кариерата на групировката ТИМ за 35 години,
оставаме без хълм, ако не вдигнем бунт, веднага
„...Шилото е връх, който се вижда
от Бургас и от околните селища и е част от
верига хълмове, разположени между Мандренското и Бургаското езеро. Намира се на
1 километър западно от най-големия бургаски комплекс Меден рудник. Високо е около
300 метра. Археолози десетилетия наред изследват подножието и склоновете му, а от
находките - мраморни релефи, изображения с тракийски конник, монети, части от статуи,
запазена статуя на Аполон Музагет с фрагментарно запазен надпис върху базата се
стига до извода, че в предримската и римска епоха е имало светилище...Шилото е атрактивна
местност, за която се говори, че е приютявала жертвоприношенията на траките. То
е най-високата част в Бургас. В днешно време около хълма се води усилено строителство.Тук
е и стартът на любителите на екстремни въздушни спортове“.
Автор: Катя Касабова
Ето това можете да прочетете в Интернет за бургаския хълм Шилото. Скоро ще го четете в минало време. Защото тук не просто тече усилено строителство, а направо се изгребва земната маса, за да строим нашите нови домове и курортите по Южното Черноморие. Впрочем, като говорим за строителство, тук действително има такова. Но в източната му част. Още в края на 90-е години някои новобогаташи като Найден Милков и Бенчо Бенчев усетиха красотата на панорамната гледка и построиха за себе си огромни фамилни имоти. След тях дойдоха и други.Но всичките са слепи за безумното заличаване, което е зад гърба им. Ние ви препоръчваме да излезете с автомобил след табелата на Бургас и да погледнете веднага вдясно. Ще изтръпнете от гледката. Защото там денонощно гребат багери и скоро от хълма ще остане равна поляна. „Автомагистрали-Черно море“АД-Шумен има концесия за добив на чакъл за 35 години. Но доста преди това върхът просто ще е заличен. „Десант“ опита да отвори очите ви, драги читатели, за това, което се случва, докато ние стискаме очите си. От нас зависи дали ще оставим безродниците да ни отнемат хълма. Защото държава и държавност няма.
Това не е Шилото, а местността Карабаир, не зависи от нас - казва главният архитект на общината Веселина Илиева.
Извършихме проверка по този случай, имотът от 100 декара се води геоложки и е държавен - като площ за добив на скални материали. Земята е категория 9, в местността Карабаир. В общинската дирекция по екология не са правени постъпки за подобно проучване от 1992 г насам, т.е. въпросният разрешителен режим е даден от Министерски съвет чрез министерството на околната среда и водите, където кариерите са на директно подчинение. Никой от гражданите в този район от Меден рудник досега не е изразявал безпокойство. Аз самата съм виждала отдалече какво се случва, но нищо не мога да предприема, защото не е в регулационните граници на града.Наколо са земеделски земи и мина „Мир“, която е в непосредствена близост до кариерата. Но държа да се знае, че кариерата не е в обсега на Шилото. Това е местността Карабаир в землището на Меден рудник. Ние ще направим предписание, възложила съм на районния архитект Гергана Начева да се провери по какъв начин е придобито разрешителното, но тази кариера ние не можем да я контролираме.
Депутатът от коалиция „Атака Тодор Батилов: До 7-8 години ще изравнят хълма - Г-н Батилов, битката за спасяването на върха Шилото е Ваша лична битка от доста години. Оказва се обаче, че „изяденият“ хълм не бил Шилото, а някаква площ от местността Карабаир, според арх.Илиева. Заблуждават ли ни?
- Тая битка я водя от времето, когато бях общински съветник – 2003-2004 г. Тогава и Вие като журналист в местен вестникх се включихте и имахме успех. Сигурно си спомняте, че имаше един юрист-мишок, който ни обвиняваше, че сме имали бизнес- интереси. Оказа се, че нещата са много по-сериозни. Първо, това не е хълм, а верига от хълмове. Едни я наричат Меден рудник, други Шилото. Карабаир си е самата местност. Най-високата й част е западната. Нея наричаме Шилото и върху нея има древно светилище. Точно там е кариерата на „Автомагистрали-Черно море“АД-Шумен. Стигнали са светилището, което е било гръцко, датирано от арх.Гълъбов през 30-е години на м.в., то е на бог Аполон и има серизни находки, доказващи, че това божество е взето от траките. През 60-70-е години на м.в. военните правят там ракетна площадка, но не го засягат. Все още там има безценни исторически предмети, които предстои да бъдат изследвани. През 2001г., в последната седмица от управлението на кабинета на Иван Костов, е дадена тази концесия, общината никой не я пита тогава.
- Проверих в ДАКСИ тази бивша държавна фирма и установих множество трансформации в собствеността й. Чия е тя всъщност?
- Казват, че сега я държи групировката ТИМ, която е получила от Костов 4 големи находища за инертни материали. Едното е това, в западната част на Шилото. Дадено е за 35 г.
- Имате ли представа какви обеми имат право да изкопаят, защото с тези темпове, те ще го изгребат в следващите 10 години?
- В самото решение на МС трябва да го има това, но го няма! И аз проумях цялата тази абсурдност през 2004 г. Тогава в ОбС влезе за гласуване една докладна, която беше минала през комисиите – тя беше за даване на разрешително за източната част на Шилото, откъм Горно Езерово. Фирмата беше варненска с бургаско участие, това за което вие писахте и успяхме с общи усилия да спрем. Концесията беше за 20 години. Тогава аз запомних обемите – около 3,5 млн.куб.м общо. Те имаха фалшива експертиза по ОВОС, че няма да унищожат нищо, защото кариерата била на 5 км от града. Я вижте сега къде е тази кариера на шуменци – дали има 5 км от края на Меден рудник?! Предполагам, че тези хора през следващите 7-8 години ще изравнят напълно хълма. С добития чакъл ще застроим напълно Южното Черноморие.
- Чухме, че строителен материал се изгребвал и от езерото Мандра отсреща. Вярно ли е?
- Глина и пясък гребат с огромна скорост от Мандренското езеро, там са чудовищни изкопи. Но Мадра е една друга, голяма тема. Впрочем езерото се води язовир, макар да няма язовирна стена. Унищожаването природата е повсеместно.
- Няма ли клаузи в договора за концесия да се пази природата?
- Да, да – като приключат идкопните дейности, т.е. След 27-28 години щели да рекултивират почвата. Може би ще ни издигнат бутафорно Шило. Това е катастрофа. Защото градът ни не може да се разраства в друга посока, освен към Меден рудник. От този хълм можеше да се получат тепета, по-красиви от Пловдивските, един парк с археологически ценности, какъвто няма в Европа.
- Какво трябва да се предприеме, за да ги спрем?
- Да се разбунтуваме, да даваме гласност.През 2004г., по мое настояване ОбС едонодушно реши да не дава концесия за източната част. Тези хора също имат фалшива експертиза по ОВОС, както и варненско-бургаската фирма. Но общинската власт нищо не може да направи реално. Трябва да се изчака смяната на държавната власт и още с формирането на новото НС и новото правителство след юли т.г. да се заведе дело срещу концесионера. Той ще загуби, защото е нарушил куп закони - има закон за защита на природата, закон за културно-историческото наследство и т.н., закони имаме, но не се спазват. Тук стоят големи интереси, затова и големите национални медии мълчат едонодушно.