Преди месец ние единствени и за първи път показахме занемарената кула, дала името на Бургас, днес тя е обект на разкопки и внимание Кулата при местността Пода, вече е обект на сериозни археологически разкопки и проучвания. Само преди месец (в брой 7 от 5 юни) вестник Десант писа за занемареното и обрасло историческо съоръжение. Тогава под заглавие „Кула дала името на Бургас“, авторът проф. Божидар Димитров описа подробно значението на този потенциален туристически обект, неизвестен за никого от бургазлии. Екип на вестника направи и снимки на изоставеното и буренясало римско укрепление.
Автор: Лъчезар Лисицов
Последните разкрития около кулата са накарали учените да смятат, че тя е била използвана вероятно не за защита на подхода към днешното Мандренско езеро, както се смяташе, а по-скоро за навигационни цели. Предполага се, че съоръжението е служило за ориентир на корабите, плаващи в залива, като за целта през тъмната част на денонощието отгоре е бил поставян и сигнален огън. Тази версия се подкрепя и от факта, че страните на кулата са точно ориентирани по посоките на света.
При разкопките са открити керамика от натрошени амфори и бронзова монета на римския император Антоний Пий, които доказват, че укреплението е изградено по време на неговото управление около 155 г.
Друг интересен факт е, че до източната стена е открит кладенец. Наколо има полувкопани хижи, които заедно с кладенеца са били предназначени за изчакващите пътници.
При разкопките около обекта, на 10 метра североизточно от него, археолозите са открили втора по-малка кула, която обаче е част от значително по-голямо защитно съоръжение. И двете кули са част от характерните за римската епоха бурги – вид укрепления, към които са били причислявани кохорти от по 60 римски воини.
Друго сензационно откритие на екипа е гробът на тракийски воин с много рядко срещан меч – тип ромфея, използван и от гладиаторите. Това е поредното доказателство, че в Бургаския регион е имало тракийско селище. То е в добавка към светилищата на траките, открити при Шилото и в с. Твърдица.