Парче от кръста на Христос ще пази Св.Влас


Парче от кръста на Христос ще пази Св.Влас
Проф.Божидар Димитров (сред гостите пред храма) пристигна миналата седмица по покана на предприемачите Динко и Йордан Диневи, с чиито средства е издигната новата църква
15 Май 2009, Петък


Парченце от кръста, на който е разпнат Исус Христос, ще бъде дарено на новопостроената църква "Свети Власий" в курортното селище Свети Влас. В момента реликвата се намира в Националния исторически музей (НИМ) и е вградена в златен кръст.

Автор: Лъчезар Лисицов

В продължение на три месеца - от 1 юли до 1 октомври, целият златен кръст  ще се намира в църквата "Свети Власий", след което частичка от него ще остане в храма за вечни времена. То ще бъде обковано в злато и сребро и ще бъде поставено в дарохранителница.
Историята на реликвата е известна от времето на императрица Елена (IV в.), майка на Константин, който утвърждава официално християнството в Римската империя. „Елена започва вероятно първите археологически разкопки в историята на човечеството”, казва професор Божидар Димитров – директорът на НИМ, който всъщност прави дарението. В резултат на разкопките в Палестина, на хълма Голгота е намерен кръстът, на който се предполага, че е разпнат Спасителя. Ценната находка е разделена на парчета, които са разпределени между всички епископии на Константинополската патриаршия. През вековете, в резултат на войните и на турската инвазия, всички те се загубват, но едно парче, принадлежащо на Охридската епископия се запазва. През 1917 г., по щастливо стечение на обстоятелствата то, заедно с други съкровища от Македония и Егейска Тракия, е пренесено в България.
Дървеното парченце е дълго 5 см  на широко 3 см, то е вградено в сребърен кръст с позлата, чиито размери са 21,3 см височина на 13 см широчина и дебелина 1,7 см. Кръстът стоял 90 години в секретния фонд „Антики“, спасени по време на войните от екипа на някогашния министър-председател Богдан Филов, който е и виден археолог. Отворили фонда преди 15 години, но едва преди 3 години дошъл ред за реставрация и на този кръст.
15-те сцени, изобразени релефно върху него, следват архаична иконография. В средата на предната страна на кръста е оставено отверстие за свети мощи или реликва с формата отново на кръст с размери 5 на 3 см. В него по вертикала е положено парчето дърво от кръста на Исус. След огледа на реставраторите се оказало, че под металния обков за това парченце дърво е направена специална дървена рамка с легло, върху което има следа от смола, тъкани и златен прах, където е положено парченцето дърво реликва, вероятно от бряст. Вярващите смятали, че кръстът има целебна сила. Дори днешните служителки в НИМ твърдят, че болежките им отминават когато се приближат до ценната реликва.
Едва преди 3 години учените осъзнали значението на кръста. На него са изобразени и светците Константин и Елена, което е уникален факт за гравюра върху кръст. След като преди три години реликвата е открита във военните сандъци и е реставрирана, тя е била и тържествено осветена от Светата православна църква.


Кръстът, който се намира в момента в Националния исторически музей, той ще дойде в църквата „Св.Власий“ на 1 юли

В категории: Традиции

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки