Проф.Божидар Димитров (сред гостите пред храма) пристигна миналата седмица по покана на предприемачите Динко и Йордан Диневи, с чиито средства е издигната новата църква
15 Май 2009, Петък
Парченце от кръста, на който е разпнат Исус Христос, ще бъде дарено на новопостроената църква "Свети Власий" в курортното селище Свети Влас. В момента реликвата се намира в Националния исторически музей (НИМ) и е вградена в златен кръст.
Автор: Лъчезар Лисицов
В продължение на три месеца - от 1 юли до 1 октомври, целият златен кръст ще се намира в църквата "Свети Власий", след което частичка от него ще остане в храма за вечни времена. То ще бъде обковано в злато и сребро и ще бъде поставено в дарохранителница.
Историята на реликвата е известна от времето на императрица Елена (IV в.), майка на Константин, който утвърждава официално християнството в Римската империя. „Елена започва вероятно първите археологически разкопки в историята на човечеството”, казва професор Божидар Димитров – директорът на НИМ, който всъщност прави дарението. В резултат на разкопките в Палестина, на хълма Голгота е намерен кръстът, на който се предполага, че е разпнат Спасителя. Ценната находка е разделена на парчета, които са разпределени между всички епископии на Константинополската патриаршия. През вековете, в резултат на войните и на турската инвазия, всички те се загубват, но едно парче, принадлежащо на Охридската епископия се запазва. През 1917 г., по щастливо стечение на обстоятелствата то, заедно с други съкровища от Македония и Егейска Тракия, е пренесено в България.
Дървеното парченце е дълго 5 см на широко 3 см, то е вградено в сребърен кръст с позлата, чиито размери са 21,3 см височина на 13 см широчина и дебелина 1,7 см. Кръстът стоял 90 години в секретния фонд „Антики“, спасени по време на войните от екипа на някогашния министър-председател Богдан Филов, който е и виден археолог. Отворили фонда преди 15 години, но едва преди 3 години дошъл ред за реставрация и на този кръст.
15-те сцени, изобразени релефно върху него, следват архаична иконография. В средата на предната страна на кръста е оставено отверстие за свети мощи или реликва с формата отново на кръст с размери 5 на 3 см. В него по вертикала е положено парчето дърво от кръста на Исус. След огледа на реставраторите се оказало, че под металния обков за това парченце дърво е направена специална дървена рамка с легло, върху което има следа от смола, тъкани и златен прах, където е положено парченцето дърво реликва, вероятно от бряст. Вярващите смятали, че кръстът има целебна сила. Дори днешните служителки в НИМ твърдят, че болежките им отминават когато се приближат до ценната реликва.
Едва преди 3 години учените осъзнали значението на кръста. На него са изобразени и светците Константин и Елена, което е уникален факт за гравюра върху кръст. След като преди три години реликвата е открита във военните сандъци и е реставрирана, тя е била и тържествено осветена от Светата православна църква.