Форумът ще се състои на 7 май в Аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“
Автор: Десант
Три законопроекта, внесени от различни политически сили, вече бяха приети на първо четене от Народното събрание. Те предвиждат въвеждането на оборима презумпция за споделено родителство – правен механизъм, при който след раздяла или развод, двамата родители остават равнопоставени в отглеждането и възпитанието на своето дете, освен ако не бъде доказано, че това би навредило на интересите му.
Като следващи стъпки в законодателството предстои формиране на работна група, която да обедини предложенията и да изготви единен текст за второ четене. Председателят на правната комисия – Анна Александрова – определи максимален срок от 28 дни за обсъждане. Това време дава възможност за широко обществено обсъждане, в което да бъдат включени всички заинтересовани страни.
На 7 май, от 09:30 до 13:00 часа, в Аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ ще се проведе публичен дебат на тема „Бъдещето на децата – с двама родители и след раздяла“, иницииран от Фондация „За споделено родителство”. Форумът ще събере на едно място представители на юридическата общност, психолози, социолози, институции, неправителствени организации, родители, медии и граждани, за да бъдат представени всички гледни точки.
Предложените промени целят не само равноправие между родителите, но и равна отговорност – както по отношение на грижите и възпитанието, така и в участието в ежедневния живот на детето. Такава реформа би допринесла за по-справедливо правораздаване и по-добра защита на интересите на детето след раздяла – както сочат и международните практики в редица европейски държави.
Въпреки че международната практика в редица държави доказва ефективността на споделеното родителство като модел за отглеждане на деца след раздяла, в България все още няма пълно разбиране на темата.
Много родители, институции и професионалисти остават разединени – някои виждат в промяната справедливост и защита на детето, други се опасяват от прилагането ѝ в специфични случаи като домашно насилие, неравностойни условия за отглеждане или липса на комуникация между родителите. В същото време, статистиката показва, че всяко пето дете в България страда от последиците на родителско отчуждение.
Затова провеждането на открит дебат е важно за изграждане на информираност преди окончателното приемане на промяната.
Организатор на дебата е Фондация „За споделено родителство“, която само за една година от създаването си изигра ключова роля за въвеждането на темата в законодателния ред. Това беше постигнато чрез организиране на протести, информационни кампании, пресконференции и други публични инициативи, както и чрез обединяване на усилията на различни организации.
В подкрепа на законодателната промяна, Фондацията предостави и конкретни предложения за практическо прилагане на реформата, разработени с участието на експерти – адвокати, медиатори и професионалисти в сферата на семейното право.
Основни теми в рамките на дебата ще бъдат:
Законова същност и въздействие на оборимата презумпция за споделено родителство;
Прилагане на принципа за „най-добрия интерес на детето – първостепенно съображение“;
Ролята на родителския капацитет и неговата преценка, при оборването на презумпцията за споделено родителство;
Родителското отчуждение и законодателни мерки за ненастъпване на РО и преодоляване на РО, ако вече е настъпило;
Възможности и предизвикателства при различни житейски ситуации при практикуването на споделено родителство;
Международен опит и приложими практики за отглеждане на деца от разделени родители.
Регистрацията за събитието започва в 09:30 ч., входът е свободен.
„Нашата цел е да дадем гласност на реалните проблеми, с които се сблъскват хиляди български семейства след раздяла – не от позицията на спорещи родители, а в името на децата, които страдат най-много. Сега е моментът обществото да се изкаже – преди окончателното приемане на закона“, сподели Слави Несторов, основател на Фондацията.
Организаторите приканват всички, които са засегнати от темата, както и тези, които искат да допринесат за изграждането на по-добро бъдеще за децата и семействата в България, да се присъединят към дебата на 7 май.